ADVERTISEMENT

There are certain things you can’t escape as an adult like waking up early on weekdays, becoming a kitchen gadget expert, paying bills, and yes, the most mundane one - filing taxes. And while paying taxes if you forget to look at details or lack basic math skills you might end up paying the 'stupid tax'.

The 'stupid tax' is that sneaky fee that some companies hide behind bargain offers and saving deals. And the Stupid Tax subreddit is known for shining light on these unreasonably priced products. With nearly 40k members, this community warns people about paying any additional price for day-to-day items. Enjoy this list of pics that might have you reconsidering those tempting offers.

#1

Subway Really Wants You To Buy Two Cookies

Subway Really Wants You To Buy Two Cookies

LewdLittleLemon Report

RELATED:
    #2

    Clearance Mini Quiche At Aldi!

    Clearance Mini Quiche At Aldi!

    martyz Report

    #3

    Buy More, Save Less!

    Buy More, Save Less!

    InsertCoinForCredit Report

    justanotherweirdo
    Community Member
    1 year ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    And yet people say they’ll never need the math they learned in school

    View more comments

    As grown-ups navigating the world of finances, we're all finding ways to save some money. Whether it's comparing prices online, delving into DIY solutions, or just opting for store brands over popular ones, saving a few dollars is like an art form in people’s daily lives.

    And who can forget the joy of finding a good deal, only to realize later that the product was a downsized version of what you normally purchase? That's shrinkflation at its best. The term is a combination of two words: shrink and inflation. The "shrink" refers to the change or reduction in the product size, while the "-flation" part comes from inflation—the increase in prices.

    ADVERTISEMENT
    #4

    A “Deal” On Chips

    A “Deal” On Chips

    photophunk Report

    #5

    Hmmm, Tough Call

    Hmmm, Tough Call

    averagepenisman Report

    ADVERTISEMENT
    #6

    By Grapthar’s Hammer… What A Savings

    By Grapthar’s Hammer… What A Savings

    BuddLightbeer Report

    It’s more likely that customers will notice the increase in cost; that’s why companies opt to reduce the size of the product while maintaining its sticker price. Simply put, shrinkflation is a form of hidden inflation. Businesses make profit as people pay more for a package containing a little bit less.

    ADVERTISEMENT

    For instance, Toblerone cleverly reduced the weight of its chocolate bars in 2016. They increased the gap between the popular triangular peak design, leading to a noticeable decrease in the amount of chocolate per bar.

    #7

    Now This Is Bs

    Now This Is Bs

    imwackinout Report

    #8

    Inflation Hitting All New Highs

    Inflation Hitting All New Highs

    joshbutthole Report

    Allen Beloe
    Community Member
    1 year ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    In Aus, take a photo, Buy it , show the photo to the cashier and you will get a full refund on the item and the goods gratis

    View more comments
    #9

    Discounted To 29.99 You Say? 36% Savings You Say?

    Discounted To 29.99 You Say? 36% Savings You Say?

    thegamesthief Report

    Snazzy Smurf
    Community Member
    1 year ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    Lol! I think that was done on purpose.

    View more comments
    ADVERTISEMENT
    ADVERTISEMENT

    To deal with shrinkflation, many politicians and corporations have started adopting different measures. In June 2023, French Finance Minister Bruno Le Maire called 75 retailers and consumer groups for a meeting to discuss pricing concerns, challenging large corporations in the process.

    #10

    Twice The Nutella For The Same Price

    Twice The Nutella For The Same Price

    Bnb53 Report

    Betta Fish
    Community Member
    1 year ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    Stop complaining and get to stockpiling thats amazing

    View more comments
    #11

    What A Deal! The Lady Behind The Counter Said Most People Buy The 3 Pack For $4.99

    What A Deal! The Lady Behind The Counter Said Most People Buy The 3 Pack For $4.99

    joemits Report

    David
    Community Member
    1 year ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    The actual "stupid tax" might be that you are paying $1 for a crab rangoon and thinking you are super smart for not buying 3 for 5. The kind of crab rangoon you get at a gas station or even a buffet is not worth a dollar.

    View more comments
    #12

    Hmm, Sounds Like A Good Deal!

    Hmm, Sounds Like A Good Deal!

    blarron Report

    Red PANda (she/they)
    Community Member
    1 year ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    Probably a bug from when it was previously $8…I hope

    View more comments

    Carrefour, the second-largest grocery retailer in France, put warning stickers on certain items on the shelves reading: "This product has seen its volume/weight fall and the effective price charged by the supplier rise." Their intention was to let the consumer know what was really happening.

    ADVERTISEMENT

    They identified 26 products, including Nestle, PepsiCo and Unilever, that have become smaller in size without a change in price. Stefen Bompais, director of client communications at Carrefour, told the BBC, "Obviously, the aim in stigmatizing these products is to be able to tell manufacturers to rethink their pricing policy.

    ADVERTISEMENT
    #13

    For $5.69, You Get Your Choice Of 12oz Or 18oz

    For $5.69, You Get Your Choice Of 12oz Or 18oz

    grptrt Report

    #14

    Pizza Hut: 5 For $55 Or 1 For $9.99

    Pizza Hut: 5 For $55 Or 1 For $9.99

    BUCNDrummer Report

    Andrew Keir
    Community Member
    1 year ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    A surprisingly weak attempt to fool Pizza Hut's intelligent customers /s

    View more comments
    #15

    For Only $58/Mo, I Can Cut My Internet Speed By 3/4

    For Only $58/Mo, I Can Cut My Internet Speed By 3/4

    calvarez Report

    Miki
    Community Member
    1 year ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    Wow. That's expensive Internet (from my perspective). I have 4x faster for 20 usd :D the one nice thing in PL.

    View more comments
    ADVERTISEMENT

    In other countries like the UK, the British consumer groups also warned people of the effects of shrinkflation on common items like cat food and chocolate biscuits, among others.

    In the United States, the White House stated that “President Biden is calling on companies to put a stop to shrinkflation.” In fact, the president has called for a bill allowing the Federal Trade Commission to make rules to stop shrinkflation. The bill will also let the FTC and state attorneys sue companies for the same.

    #16

    Looking To Buy These Wooden Cd Cases In Bulk?

    Looking To Buy These Wooden Cd Cases In Bulk?

    fungusmungus1 Report

    Tropical Tarot
    Community Member
    1 year ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    The only way this makes any sense is if shipping is included.

    View more comments
    ADVERTISEMENT
    #17

    Why Yes, I Would Like To Buy Two Of The Same Game

    Why Yes, I Would Like To Buy Two Of The Same Game

    averagepenisman Report

    René Sauer
    Community Member
    1 year ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    Looks like that second avatar game is some kind of special edition?

    View more comments
    #18

    I Guess I’ll Just Get One

    I Guess I’ll Just Get One

    0OOOOOOOOO0 Report

    Vermonta
    Community Member
    1 year ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    Espresso martini for when you need to multitask

    View more comments
    ADVERTISEMENT

    On the other hand, many companies have explained why prices are going up and products are getting smaller. Talking about Pringles, a Kellogg's spokesperson told Which publication, “As the cost of ingredients and production processes increase, it can cost us more to make our products than it used to. That said, prices don’t always increase, for example in 2021 a 200g can RRP was £2.50 and in 2022 it was £2.”

    #19

    Nothing Like A Good Bargain When It’s On Sale!

    Nothing Like A Good Bargain When It’s On Sale!

    Argodruid Report

    Lester the Space Duck
    Community Member
    1 year ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    The way these work, is they scan the item with a handheld scanner, which then prints the label. There was probably three packs, they scanned them all at once, and got the labels mixed up

    View more comments
    #20

    Thanks, I Guess I'll ... Just Wait Then?

    Thanks, I Guess I'll ... Just Wait Then?

    whyistoastsogood Report

    ADVERTISEMENT
    #21

    4/$5.00 Or A 4 Pack For $5.38

    4/$5.00 Or A 4 Pack For $5.38

    colonels1020 Report

    David
    Community Member
    1 year ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    I think sometimes it depends on what they have in stock that they want to move / get turns and also how it is priced from the supplier. A while back at Winco, two 1 pound bags of frozen peas were less than a 2 pound bag. Later, the reverse. When I used to drink soda, it was not uncommon to find two 12 packs cost less than one 24 pack.

    View more comments
    ADVERTISEMENT

    A spokesperson for Mars said, “The inflationary pressures being felt around the globe are well documented and sadly we are not immune to them. While we continue to absorb cost increases coming from raw materials, and retail pricing remains at the sole discretion of the retailer, regrettably we made the difficult decision to maintain the list price of our Whiskas pouches at the new size. We will always offer our high-quality pet food at the best possible value for money.”

    #22

    Maple Sugaring Spiles/Taps: Buy 4 For ~$14 Or Pay $5 More If You Want The Same Number In Only One Bag

    Maple Sugaring Spiles/Taps: Buy 4 For ~$14 Or Pay $5 More If You Want The Same Number In Only One Bag

    atridir Report

    #23

    [follow Up] The Sasuage Biscuit ($1.49) Is Still Cheaper Than The Biscuit ($1.89)

    [follow Up] The Sasuage Biscuit ($1.49) Is Still Cheaper Than The Biscuit ($1.89)

    751assets Report

    Libstak
    Community Member
    1 year ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    Could I have the sausage biscuit, hold the sausage pls.

    View more comments
    #24

    Wow, That’s A Nice Deal

    Wow, That’s A Nice Deal

    lia421 Report

    Gwyn
    Community Member
    1 year ago (edited) Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    Typical overpriced Nike, nothing to see here

    View more comments
    ADVERTISEMENT
    ADVERTISEMENT

    Whether it's inflation or simply a mathematical error, it's always better to check the prices on deals before making a purchase. So next time you're tempted to overlook the fine print, remember: you might end up paying the stupid tax. Tell us if you have ever made a “stupid” purchase. How much did it cost you?

    #25

    West Elm, 2 For $23 Or 1 For $10. Hmmmm

    West Elm, 2 For $23 Or 1 For $10. Hmmmm

    slaywacher Report

    #26

    12x Monthly Payments Are Cheaper Than All Annual Memberships

    12x Monthly Payments Are Cheaper Than All Annual Memberships

    limbago Report

    David
    Community Member
    1 year ago (edited) Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    it's just the 90 ones that are off. Adult and disabled are okay. Adult is 8 cents off for the year. It looks like they took total / 12 and rounded. But somebody screwed up on the 90 and then probably used the same number for the second 90. EDIT: Also, it is likely the annual rates are charged all at once and the monthly amount is just to give you an idea compared to if you just paid month to month (whatever those rates are - not shown)

    View more comments
    #27

    Getting A Meal + Drink Is Cheaper Than Without The Drink

    Getting A Meal + Drink Is Cheaper Than Without The Drink

    matthewmspace Report

    Bouche and Audi and Shyla, Oh My!
    Community Member
    1 year ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    For about a month last year, McDonald's had a 10 piece nugget meal for $2 on Door Dash. Ten nuggets alone was $6 something.

    View more comments
    ADVERTISEMENT
    #28

    Buy Two For More!

    Buy Two For More!

    Manufactured1986 Report

    Andrew Keir
    Community Member
    1 year ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    Even before the sale, the two-pack cost more than 2 x one-pack. Don't they even care about looking stupid?

    View more comments
    ADVERTISEMENT
    #30

    A Glitch Or Incentive To Buy The Meal, You Decide

    A Glitch Or Incentive To Buy The Meal, You Decide

    ajwest927 Report

    EmiTheEpic
    Community Member
    1 year ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    “Not available after midnight” sounds a bit ominous. Is the McCrispy a Mogwai or something?

    View more comments
    #31

    A Tax In Vegetarians Who Don't Know How To Use The Tacobell App

    A Tax In Vegetarians Who Don't Know How To Use The Tacobell App

    hskrpwr Report

    Community Member
    1 year ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    do keep in mind that veggies are getting more expensive, and it's easy to mass-produce meat. That might be why?

    View more comments
    ADVERTISEMENT
    See Also on Bored Panda
    #32

    Buying The Bundle Costs $22.51 More Than Buying Them Separately

    Buying The Bundle Costs $22.51 More Than Buying Them Separately

    YangWenli1 Report

    Natasha Arruda
    Community Member
    1 year ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    That's just because they're individually on sale but the bundle itself counts as a different game that isn't on sale. Pretty sure that little calculator and preview is programmed into Steam basically for this reason.

    View more comments
    ADVERTISEMENT
    See Also on Bored Panda
    #33

    You Can Buy Each Individual Episode In Hd For Cheaper Then Buying It All In A Bundle

    You Can Buy Each Individual Episode In Hd For Cheaper Then Buying It All In A Bundle

    publicbigguns Report

    #34

    Steak Extra Tofu Or Tofu Extra Steak?

    Steak Extra Tofu Or Tofu Extra Steak?

    b7d Report

    ADVERTISEMENT
    See Also on Bored Panda
    #35

    Why Do They Do This

    Why Do They Do This

    Marioc12345 Report

    Glen Ellyn
    Community Member
    Premium
    1 year ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    The package in the middle should be turned around - I'm willing to bet that the 'portrait' version is there.

    View more comments
    #36

    $3.22 For 10.3oz Or $2.43 For 13.7oz

    $3.22 For 10.3oz Or $2.43 For 13.7oz

    mossy_93 Report

    Lara Verne
    Community Member
    1 year ago (edited) Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    Stores usually lower prices when they need to sell something quick. Bigger item might have shorter shelf life.

    View more comments
    ADVERTISEMENT
    See Also on Bored Panda
    #37

    Pay More With Digital Coupon

    Pay More With Digital Coupon

    Melodic_Turnover_877 Report

    ADVERTISEMENT
    See Also on Bored Panda
    #38

    1l $43.99 Or 1.75l For $42.99

    1l $43.99 Or 1.75l For $42.99

    WVPrepper Report

    Lester the Space Duck
    Community Member
    1 year ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    Since the 1.75 litre has a dated tag. I'd say it was on sale.

    View more comments
    #39

    Cheaper To Buy Two Piece Than A Set

    Cheaper To Buy Two Piece Than A Set

    PECONAUT Report

    Karen Krause
    Community Member
    1 year ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    You probably aren't guaranteed they'll use the same material bolt for both. Same color same type of cloth, but different dye jobs make a difference.

    #40

    I Guess I'll Have 2 600 Ml Glasses

    I Guess I'll Have 2 600 Ml Glasses

    chiraggsam Report

    ADVERTISEMENT
    See Also on Bored Panda
    #41

    Ordering Wings From Dominos

    Ordering Wings From Dominos

    ramavalos90 Report

    Natasha Arruda
    Community Member
    1 year ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    Nice that you can at least bypass that with the quantity drop down. I'm sure some of these other "deals" you can't get around so easily.

    View more comments
    ADVERTISEMENT
    See Also on Bored Panda
    #42

    For 8 More, They Can Put The Same Amount Of Fries In One Carton Instead Of 2!

    For 8 More, They Can Put The Same Amount Of Fries In One Carton Instead Of 2!

    PuddingSalad Report

    #43

    Half The Amount For 19 Cents More

    Half The Amount For 19 Cents More

    Enroberman Report

    Carl Roberts
    Community Member
    1 year ago (edited) Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    Well..in this case, the larger bottle is on sale, the smaller one isn't.

    View more comments
    #44

    Walmart - It Used To Be 3 For $9

    Walmart - It Used To Be 3 For $9

    peiguy23 Report

    ADVERTISEMENT
    #45

    The Maths Just Dont Add Up

    The Maths Just Dont Add Up

    Backsight_my_buthole Report

    Lester the Space Duck
    Community Member
    1 year ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    This one is photoshopped. There's a "2" behind the top "3"

    View more comments
    ADVERTISEMENT
    #46

    Two 1 Lb Packs Of Bacon Are Cheaper Than One 1.5 Lb Pack

    Two 1 Lb Packs Of Bacon Are Cheaper Than One 1.5 Lb Pack

    CmdrWinters Report

    Carl Roberts
    Community Member
    1 year ago (edited) Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    You have to go to Reddit to see the whole thing. 1 lb is $4.79. 1.5 lb is $11.99

    View more comments
    #47

    Food Truck Edition

    Food Truck Edition

    iamtuerk Report

    Karen Krause
    Community Member
    1 year ago

    This comment has been deleted.

    #48

    Stupid Wine

    Stupid Wine

    derpy_mcderpderp Report

    ADVERTISEMENT
    #49

    $4.50 For 350g vs. $2.70 For 500g

    $4.50 For 350g vs. $2.70 For 500g

    OwnerofNeuroticDogs Report

    Tucker Cahooter
    Community Member
    1 year ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    Not a fair comparison. The smaller amount comes in a plastic sealable jar which some people might prefer to a cardboard box. So you can pay a premium if you want the jar (of course smart people would just find an old jar to use)

    View more comments
    ADVERTISEMENT
    #50

    The Price Per Box Increases By $0.009 When Purchased In Bulk

    The Price Per Box Increases By $0.009 When Purchased In Bulk

    hvilaichez Report

    Natasha Arruda
    Community Member
    1 year ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    Ignoring all that... Why is part of Eagle looking censor blurred?

    View more comments
    #51

    Bww Boneless Wings

    Bww Boneless Wings

    0OOOOOOOOO0 Report

    FoxEcoLimaIndiaCharlieIndiAlfa
    Community Member
    Premium
    1 year ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    Regular bone in chicken wings are usually always a little more $ than boneless. I personally prefer boneless and I feel like I get more chicken for less.

    View more comments
    #52

    Get Two Quarts For The Price Of Four!!

    Get Two Quarts For The Price Of Four!!

    calvarez Report

    Ken Beattie
    Community Member
    1 year ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    Yeah I don't have a problem with this one. There is typically a premium on the smallest size. And you're buying two of the smallest size.

    ADVERTISEMENT
    #53

    Vanilla Extract At Publix

    Vanilla Extract At Publix

    ilovenerdwins87 Report

    Blue Flower
    Community Member
    1 year ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    Yeaaaaa, Publix priced me right out the door.

    ADVERTISEMENT
    #54

    5.85 For 8 Or 2 Lots Of 4 For 5.30

    5.85 For 8 Or 2 Lots Of 4 For 5.30

    DannyHallam Report

    Lara Verne
    Community Member
    1 year ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    Well, one is mini filents rich in chicken and other is slow cooked mini filets.

    #55

    I’ll Take 2 ,5 Mil Please

    I’ll Take 2 ,5 Mil Please

    jpmelnitsky Report

    David
    Community Member
    1 year ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    I DUNNO. A half a ml of water is a lot less than a liter of water. Presumably they meant .5 liter, not ml. but that too is an error.

    #56

    I Need 2 Of Them

    I Need 2 Of Them

    kokodjiss Report

    ADVERTISEMENT
    #57

    Only 2 Cents, But Still

    Only 2 Cents, But Still

    DBProxy Report

    CG
    Community Member
    1 year ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    This collection in particular isn't even a good collection of these games. Has a lot of performance issues, and doesn't really improve upon the shortcomings of the original games. If you still own the original games and the necessary consoles to play them, or an older collection, and want to replay Metal Gear, just play those instead.

    ADVERTISEMENT
    #58

    An 18 Pack For $13 Or Two 12 Packs For $10

    An 18 Pack For $13 Or Two 12 Packs For $10

    Bondedknight Report

    Ken Beattie
    Community Member
    1 year ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    Hmm this one is made more confusing because the 18 pack is equivalent to 72 regular rolls while the 12 pack is equivalent to 26 rolls. So doubling that only gets you 52 rolls worth. The 18 pack is effectively 5.27 regular rolls per $, buying two 12 packs is effectively 5 regular rolls per $. So the 18 pack is still better value for money.

    View more comments
    #59

    Found My First One In The Wild!

    Found My First One In The Wild!

    MegaEmailman Report

    Settled for Infamy
    Community Member
    1 year ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    That sounds so yummy, regardless of poor math 🤤