ADVERTISEMENT

The average working person has to put more effort into their job compared to what they are being paid for. That is why when you buy something, you want to get the most from your money, as it doesn’t come easy, but on the other side, there are companies and businesses that want to earn more from consumers and will charge more than their products are worth.

People get disappointed in their purchases all the time and what is a better place to let out the frustration than social media? Bored Panda searched the internet for unfair deals that people got that made them feel ripped off and put them in this list.

#1

This “Blueberry” Muffin I Just Ordered

This “Blueberry” Muffin I Just Ordered

Moonlitmindset Report

If you carefully look through the list, you may notice that the most common thing people get mad about paying a lot of money for is food. They pay a lot and expect quality, taste and quantity, but receive something that looks worse than dog food.

It is understandable that they get mad as you can’t return food and get your money back. Also, you are already possibly angry because you are hungry and were looking forward to having a relaxing meal.

RELATED:
    #2

    This $10 Salad I Paid For At A Restaurant

    This $10 Salad I Paid For At A Restaurant

    WoundedDonkey Report

    #3

    $3 Pasta Salad I Ordered From Jamie Oliver’s Airport Restaurant

    $3 Pasta Salad I Ordered From Jamie Oliver’s Airport Restaurant

    Otherwise-Relief2670 Report

    VonBlade
    Community Member
    3 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    It's $3. What did you expect? $2.95 of that is his name.

    View more comments
    ADVERTISEMENT

    What is the most frustrating thing in these kinds of situations is that the expectations are high. Often people associate a higher price with quality and if you pay extra for something, you expect more than you usually get.

    Widewall confirms this tendency and claims that people will purposefully buy the more expensive alternative for the expectation for it to last longer or break later than the cheaper thing would, “The higher the cost of an item, the higher the hopes of the consumer. Why buy an iPhone charger from Apple for $19.99 when you could get one at the dollar store? It is because, for many, expense translates directly to quality.”

    When our expectations aren’t met, “it can lead to feelings of disappointment, frustration, and even anger” that some people come to let out on social media, which becomes entertainment for others.

    #4

    Almost 15 Dollars/Meal For This At My College

    Almost 15 Dollars/Meal For This At My College

    John_Warosa Report

    zak
    Community Member
    3 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    On the bright side, the fries look pretty good. 🙂

    View more comments
    ADVERTISEMENT
    #5

    First Overseas Flight In 9 Years! Paid Extra For A Window Seat So I Can See Everything

    First Overseas Flight In 9 Years! Paid Extra For A Window Seat So I Can See Everything

    AWildAnonHasAppeared Report

    David Houde
    Community Member
    3 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    Use websites like seatguru. They let you know if your seat it good or bad. Things like if the overhead bins by the seat have safety equipment in them, misaligned or missing windows, some seats are narrower than others on the flight too. I've gotten out of a few "bad" seats because of them.

    View more comments
    ADVERTISEMENT
    #6

    Ordered The Brisket Nachos. Got A Pound Of Kraft Singles

    Ordered The Brisket Nachos. Got A Pound Of Kraft Singles

    devmikale Report

    #7

    The Toilet Paper At The University I Pay $20k A Year To Go To

    The Toilet Paper At The University I Pay $20k A Year To Go To

    Cartman9110 Report

    Kookamunga
    Community Member
    3 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    Lots of institutions use very thin paper to save the plumbing.

    Xenon
    Community Member
    3 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    But does it help if you have to use yards of it?

    Load More Replies...
    Robert T
    Community Member
    3 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    Is that 1-ply or the greaseproof type? The latter is 10x worse!

    Joey Marlin
    Community Member
    3 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    Looks a bit flexible so I suspect the former. My grandfather used to choose to have that greaseproof type (Izal??) I hated using the loo at his home!

    Load More Replies...
    Will Cable
    Community Member
    3 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    That would wipe the smile off anyone's face

    Debbie Burns
    Community Member
    3 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    If you pay 20k a year for school what's another $29 for a Cottonelle super soft extra care roll to throw in your backpack?

    Shauna Voigt
    Community Member
    3 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    My daughter and her roommate do this. She's been friends with her roommate since elementary school so her parents and my husband and I are friends. We split the cost of their monthly Costco trip and they bought the huge 48 pack and it will probably last the entire school year.

    Load More Replies...
    BOTW PANDA
    Community Member
    3 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    Time for a DIary of a Wimpy Kid move...

    Steve Robert
    Community Member
    3 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    Next time bring a CVS receipt with you

    David Brown
    Community Member
    3 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    You'd have to get a big wad of that paper to make sure your finger doesn't go through it and get poop on it. Not really saving any money if you have to use half the roll at a time.

    Erin Ward
    Community Member
    3 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    I take great pleasure in using about 5 times as much of this type of tp as I usually use

    pineapple87
    Community Member
    3 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    All those people responsible for ordering, manufacturing, or inventing single ply toilet paper should have a bucket of manure poured on their heads and then made to clean themselves with just single ply toilet paper.

    best turtle
    Community Member
    3 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    thats negative ply toilet paper

    Dan Bexell
    Community Member
    3 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    I just hate it when my finger breaks through.

    ItsJess
    Community Member
    3 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    Same...having paper like this just causes you to use twice as much to try to avoid the dreaded "finger-punch"

    Load More Replies...
    Leon Kennedy
    Community Member
    2 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    I honestly don't get it. What's the issue with this tissue? I keep seeing people complain that they have to use more than they would if it was double-ply. Who cares? You're not spending any more money on it yourself. At worst, you have to spend a couple of extra seconds unrolling the toilet paper.

    Meriem W.
    Community Member
    3 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    Even hospital,do u all no the set covers if offered are good for patting ur face when sweating mk up wont smear either.

    Brenda Spagnola-Wilson
    Community Member
    3 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    Thin toilet tissue just means people use more

    John Bujold
    Community Member
    3 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    It's called the "away from home" market. Large company's cut costs using this toilet paper. Specially made for them by tissue manufacturers.

    ManiacalMoose
    Community Member
    3 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    You're not paying that money for the toilet paper.

    SCamp
    Community Member
    3 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    Geez, a lot of sticky fingers methinks

    Hollysmom
    Community Member
    3 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    You'd have to use a whole roll. Guess you have to carry around your own

    Clint
    Community Member
    3 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    Not really beneficial if you have to use 4 yards per piece!

    PPPanda
    Community Member
    3 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    You’re paying too much to “go” there.

    Sar ska
    Community Member
    3 years ago (edited) Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    I bet you have an excellently funded college sports team that you probably don’t give a flip about (yet still have to pay for with your tuition dollars) though.

    Tugg Ster
    Community Member
    3 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    pretty sure the $ goes towards premium teachers not premium tp

    Pjerrot
    Community Member
    3 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    Hope U don’t get the Stomach Flu🙈

    RiceRiceBaby 929
    Community Member
    3 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    I still have a bunch of rolls leftover from the pandemic when Costco didn't have the tp I normally get. Great for wiping around the sink.

    Bullseye
    Community Member
    3 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    Some people just can't resist using their phone in the loo.

    idrow1
    Community Member
    3 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    Just use extra and wad it up. Your hiney will survive.

    Andrea Josipović
    Community Member
    3 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    If they are spending that much on paper God knows how much they spend on cleaning supplies. He put the packpack on the floor. 😭

    ScretSquirl
    Community Member
    3 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    Same stuff we use here in the military!

    Double Rainbowz
    Community Member
    3 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    Oh my...I cant stop looking at the thumb

    Kathi S
    Community Member
    3 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    Whoa, I thought*my* uni had shitty toilet paper (pun absolutely intended), but this is just.. one layer?

    Must Be Bored Again
    Community Member
    3 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    Amazon some good stuff. Quilted Northern is best. Or by a pack of baby wipes then put them in the female trash bin. Or out to men's trash then wash really well. Bring a couple of paper towels to dry your hands. Basically set yourself up with a "go bag". TP, paper towels and alcohol gel, Kleenex if you use it enough.

    Chewie Baron
    Community Member
    Premium
    3 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    Reminds me of Primary School. It made better tracing paper.

    Robert Trebor
    Community Member
    3 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    I hate how they mount the dispensers so low you have to crouch down (while still sitting: good trick) to get paper out, and the perfs are so loose that about two sheets come out, so it takes about an hour to assemble enough to be useful.

    random
    Community Member
    3 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    In my school we have sandpaper...

    Jade
    Community Member
    3 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    just bring your own toilet paper. I don't think anybody will stop you.

    David H
    Community Member
    3 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    if you want better toilet paper, go to a 50k a year uni

    Community Member
    3 years ago

    This comment is hidden. Click here to view.

    How about using a bin and not throwing ut on the toilet?

    View more comments

    This list clearly shows that more expensive things are not necessarily better and maybe our expectations are too high. A study showed that when people were served wine that they didn’t know the price of by a server who also had no clue what wine they were pouring, the “individuals who are unaware of the price generally do not like the expensive wine more. The results showed they enjoyed less expensive wine a little more.”

    Maybe a solution to this could be reading reviews as they will allow you to create realistic expectations of what you might receive. A survey by Brightlocal showed that “77% of consumers ‘always’ or ‘regularly’ read online reviews when browsing for local businesses” and 49% “trust customer reviews as much as personal recommendations from family and friends.” Which shows that this strategy is working for them.

    ADVERTISEMENT
    ADVERTISEMENT
    #8

    My Highschool Senior “Breakfast” That I Paid 15$ For

    My Highschool Senior “Breakfast” That I Paid 15$ For

    AWESOMEair Report

    Frando Bone
    Community Member
    3 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    doritos? wtf goes through these people's heads?

    View more comments
    #9

    When You Order The “Three Meat Skillet” And This Comes Out

    When You Order The “Three Meat Skillet” And This Comes Out

    VSZVG6 Report

    #10

    I Paid Extra For A M&M Rice Krispy Treat And I Received An Insult Instead

    I Paid Extra For A M&M Rice Krispy Treat And I Received An Insult Instead

    Tanker475 Report

    Have you ever paid a lot of money just to be disappointed in what you got? Have you ever read a good review and were compelled to leave a negative one instead because your experience was so drastically different? Let us know your experiences in the comments and don’t forget to upvote the biggest scams in this list.

    ADVERTISEMENT
    #11

    Amusement Park Pizza. Cost Me $11

    Amusement Park Pizza. Cost Me $11

    Brace12 Report

    ADVERTISEMENT
    #13

    When You Buy A 120 Dollar iPhone

    When You Buy A 120 Dollar iPhone

    mostafachampion Report

    zak
    Community Member
    3 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    I mean, you could have just posted a regular iphone and the point would still stand 🤷🏼‍♂️

    View more comments
    #14

    I Paid Extra For Cheese

    I Paid Extra For Cheese

    MisterDavidC Report

    ADVERTISEMENT
    #15

    Picture Shows 8 Mozzarella Sticks, I Received 3. It Cost $12

    Picture Shows 8 Mozzarella Sticks, I Received 3. It Cost $12

    Lonely_Is_The_Night Report

    harpling
    Community Member
    3 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    Yes, but that's organic, free-range, antibiotic-free, non-GMO, homeschooled, non-chemical, hand-fertilised, gently-used, baby romaine harvested under moonlight by specially trained gerbils. You think that stuff's cheap? Plus, it comes with invisible honey mustard, and that costs extra.

    View more comments
    ADVERTISEMENT
    #16

    I Paid $25 To Go To A “Halloween House” And This Was One Of The “Game Areas”

    I Paid $25 To Go To A “Halloween House” And This Was One Of The “Game Areas”

    Oranginafina Report

    #17

    I Paid $18 At Chipotle For This

    I Paid $18 At Chipotle For This

    Duckington_Wentworth Report

    Xenon
    Community Member
    3 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    Was that scraped up off the floor?

    View more comments
    #18

    Ordered Steak And Mac And Cheese At A Riverside Restaurant For $30. They Brought Out Kraft Mac And Cheese

    Ordered Steak And Mac And Cheese At A Riverside Restaurant For $30. They Brought Out Kraft Mac And Cheese

    Po1sonator Report

    ADVERTISEMENT
    #19

    Bought Some Clearance Sale Bread. Now I Know Why It Was On Sale

    Bought Some Clearance Sale Bread. Now I Know Why It Was On Sale

    insertwittytagline Report

    RoanTheMad
    Community Member
    3 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    Stuff that with some sandwich fillings and yum

    View more comments
    ADVERTISEMENT
    #20

    When You Pay For Extra Pineapple On Your Pizza And You’re Only Given 1 Piece Per Slice

    When You Pay For Extra Pineapple On Your Pizza And You’re Only Given 1 Piece Per Slice

    Tiny_Beany Report

    K W
    Community Member
    3 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    This is why I always have pineapple chunks at home. To rescue disapointingly topped pizza.

    View more comments
    #21

    I Paid $3 Extra For Blueberries Pancake

    I Paid $3 Extra For Blueberries Pancake

    raymonddurk Report

    Deborah Harris2
    Community Member
    3 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    Just be happy you didn't order a muffin :)

    View more comments
    #22

    I Paid A Lot For A Slice Of Pizza, And This Is What I Got

    I Paid A Lot For A Slice Of Pizza, And This Is What I Got

    The_Immortal_Avenger Report

    ADVERTISEMENT
    #23

    I Ordered A Loaded Baked Potato, Paid Almost $5 For This

    I Ordered A Loaded Baked Potato, Paid Almost $5 For This

    ScrewedSomethingOnce Report

    ADVERTISEMENT
    #24

    Bought A Whole Pack A Pens, Not A Single One Works #sorryplanet

    Bought A Whole Pack A Pens, Not A Single One Works #sorryplanet

    Worship_of_Min Report

    Marette
    Community Member
    3 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    Unless they have the tiny plastic covering on the nibs you need to remove before using?

    View more comments
    #25

    I Paid $19 For 8 Of These Tiny A** Wings From A Local BBQ Joint

    I Paid $19 For 8 Of These Tiny A** Wings From A Local BBQ Joint

    sexyc3po Report

    harpling
    Community Member
    3 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    Did the menu specify that they were chicken wings? You might have ordered the hummingbird wings. It's an easy mistake to make.

    View more comments
    #26

    michellada777 Report

    Someone
    Community Member
    3 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    kind of a shitty burrito (ill see myself out)

    View more comments
    ADVERTISEMENT
    See Also on Bored Panda
    #27

    Not Only Did I Get 2.5 Tenders In My 3 Tender Meal, But This Amount Of Food Costs $10

    Not Only Did I Get 2.5 Tenders In My 3 Tender Meal, But This Amount Of Food Costs $10

    igonnawrecku_VGC Report

    bElLa sTairZz
    Community Member
    3 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    tbh none of those look like wheole tenders, and whats up with the shape of the chips?

    View more comments
    ADVERTISEMENT
    See Also on Bored Panda
    #28

    I Paid $2 For This Avocado

    I Paid $2 For This Avocado

    GYDOLEM Report

    #29

    Biggravybilton Report

    Aisling Raye
    Community Member
    3 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    I think the FBI handles cases of domestic terrorism

    View more comments
    #30

    Got Recommended To Try The New Burger Restaurant That Recently Opened Up. This Burger Cost Me £6.95

    Got Recommended To Try The New Burger Restaurant That Recently Opened Up. This Burger Cost Me £6.95

    /Pro007er Report

    ADVERTISEMENT
    See Also on Bored Panda
    #31

    The Amount Of Chips Del Taco Gave Me For $2

    The Amount Of Chips Del Taco Gave Me For $2

    nerd-tuber Report

    ADVERTISEMENT
    See Also on Bored Panda
    #32

    My 16 Dollar Tuna Poke Bowl

    My 16 Dollar Tuna Poke Bowl

    Kuromoturiga Report

    #33

    Paid 30$ For Two “Regular Sized” Drinks At A Concert Last Night. 4 Sips Each

    Paid 30$ For Two “Regular Sized” Drinks At A Concert Last Night. 4 Sips Each

    dirtypig796 Report

    ADVERTISEMENT
    See Also on Bored Panda
    #34

    I Paid €1,50 Extra For Spinach On My Pizza. This Is What I Got

    I Paid €1,50 Extra For Spinach On My Pizza. This Is What I Got

    jayhow90 Report

    #35

    My View At A Kendrick Lamar Concert After Paying $750 At Ubs Center…

    My View At A Kendrick Lamar Concert After Paying $750 At Ubs Center…

    joelfromstatefarm Report

    Dan Holden
    Community Member
    3 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    Why in the world would you pay $750 for a concert ticket?! I love going to hear live music and do it as much as possible, but I refuse to go see anyone who charges hundreds of dollars per ticket!

    View more comments
    ADVERTISEMENT
    See Also on Bored Panda
    #36

    Paid $4.50 For This Small Fruit Cup

    Paid $4.50 For This Small Fruit Cup

    SweetPK88 Report

    Robert T
    Community Member
    3 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    Well you can't say you couldn't see what was in it before you bought it!

    View more comments
    ADVERTISEMENT
    See Also on Bored Panda
    #37

    Paid $15 For Pulled Pork For Family Meal And Was Hoping For The Whole Container To Be Filled

    Paid $15 For Pulled Pork For Family Meal And Was Hoping For The Whole Container To Be Filled

    No-Sky-6064 Report

    Nikki Sevven
    Community Member
    3 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    You could have bought an entire pork butt for $15 and slow-cooked it yourself.

    View more comments
    #38

    I Paid $76 For This Myers Mask From Amazon

    I Paid $76 For This Myers Mask From Amazon

    akshayk22 Report

    harpling
    Community Member
    3 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    It looks like a cheap William Shatner mask painted white. Wait....

    View more comments
    #39

    ahherewegoagain Report

    Alexandra Davis
    Community Member
    3 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    I don't think this is that bad. The size I would expect in the Uk, maybe it's not an American portion and if that's what you were expecting then he's be disappointed- but portions in europe are a lot smaller than America

    View more comments
    ADVERTISEMENT
    #40

    I Paid $11.70 For This Chicken Burrito From Chipotle

    I Paid $11.70 For This Chicken Burrito From Chipotle

    alehaus Report

    Kookamunga
    Community Member
    3 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    Looks pretty solid to me. Short but fat.

    View more comments
    ADVERTISEMENT
    #41

    Paid Extra For Large Fries. Open The Bag To This

    Paid Extra For Large Fries. Open The Bag To This

    emdaawesome Report

    Deborah Harris2
    Community Member
    3 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    What country is this? Large fries here in the UK are a quarter of that size.

    View more comments
    #42

    Bsmooth_YT Report

    Shyla Bouche
    Community Member
    3 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    There are two pieces of meat there. And my! Don't they look tasty. I'm sure you'll be quite full after you go somewhere else to eat.

    View more comments
    #43

    OUortho Report

    ADVERTISEMENT
    #44

    One Of My Favorites 😉

    One Of My Favorites 😉

    Report

    ADVERTISEMENT
    #45

    realbaseddoge Report

    kitten levels tokyo
    Community Member
    3 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    Understandably annoying, but a hole punch could fix you right up!

    View more comments
    #46

    Paid $44 For Premium Protein. Opened It To Be Half Full

    Paid $44 For Premium Protein. Opened It To Be Half Full

    Spartakilla21 Report

    Nikki Sevven
    Community Member
    3 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    "Contents are sold by weight, not by volume. Contents may settle during transit."

    View more comments
    #47

    Pizzahut Super Supreme, What's So Super Bout It? The Topping In The Middle

    Pizzahut Super Supreme, What's So Super Bout It? The Topping In The Middle

    Report

    Edward Olander
    Community Member
    3 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    Seriously, if you go to Pizza Hut or Domino's you're never going to get good pizza.

    View more comments
    ADVERTISEMENT
    #48

    Add Memes! Quick!!!!!!!! They Cant Stop All Of Us!!!!!!!!!

    Add Memes! Quick!!!!!!!! They Cant Stop All Of Us!!!!!!!!!

    Report

    Autistic apricot
    Community Member
    3 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    Sorry for all that hate, it is bps fault( I think) for not closing this so go ahead

    View more comments
    ADVERTISEMENT