ADVERTISEMENT

Joe bought 500 apples for 1 dollar each and 400 bananas for 2 dollars each to make a huge fruit salad because he was feeling incredibly hungry that day. How much did Joe end up spending at the Incredibly Expensive Fruit Shop in total? We’re all used to seeing similar math problems pop up in school.

However, what if we were to tell you that these people who buy huge quantities of things aren’t just a figment of the imagination of somebody who prints math textbooks. These people are, in fact, real. They live among us. Your neighbor might be one. Bored Panda compiled this list of people with math problems who were spotted in the wild. So get ready to see some stuff you’ve probably never seen before. Upvote the pics that made you go ‘oh wow,’ and share with your family and friends because you know they’ll enjoy this post.

After scrolling through this list, take a look at Bored Panda’s post about a viral equation that people can’t agree on what the answer is, as well as our post about how a teacher uses LEGO to explain math to school children.

#1

The Guy My Math Teacher Was Talking About

The Guy My Math Teacher Was Talking About

kart51 Report

Chris Kourou
Community Member
6 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

This is going straight to area 51. Cocktails as a welcome drink for aliens

View more comments
RELATED:
    #2

    Danny Has 1,496 Bananas Protecting Him From Outside Forces. If He Eats 1,369 Of Them, How Many Are Left?

    Danny Has 1,496 Bananas Protecting Him From Outside Forces. If He Eats 1,369 Of Them, How Many Are Left?

    Max Wark / CTV Kitchener Report

    JeffC
    Community Member
    6 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    Not nearly enough to protect him from the killer monkeys!!!

    View more comments
    #3

    My Friend Purchased 28 Industrial Sized Clear Bags Of Cheetos. Each Bag Cost Him $65. What Was The Amount He Paid In Total?

    My Friend Purchased 28 Industrial Sized Clear Bags Of Cheetos. Each Bag Cost Him $65. What Was The Amount He Paid In Total?

    Arttherapist Report

    Elena
    Community Member
    6 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    The answer is he paid too much.

    Virus_3000
    Community Member
    6 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    Doesn't matter, he looks like he's enjoying having those...

    Char Char
    Community Member
    6 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    The answer is why the hell!

    Kevin Donegan
    Community Member
    6 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    Are these cheetos going to be pulverized to make tRumps spray tan color pallet?

    Beatrice Alighieri
    Community Member
    6 years ago (edited) Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    Take it to Coachella , Burning Man or Glastonbury and he'll multiply it x10000

    Beatrice Alighieri
    Community Member
    6 years ago

    This comment has been deleted.

    Load More Replies...
    Taryn Wallace
    Community Member
    6 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    The answer is:those cheetos are priceless because of the happiness they are bringing to him

    JeffC
    Community Member
    6 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    Soooo many questions here yet he's so content with his Cheetos it doesn't matter lol

    Layla
    Community Member
    6 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    1820 + his cardiovascular health!

    Aaron W
    Community Member
    6 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    Industrial sized Cheeto bags? Why is this even a thing?

    Aubrie Allen
    Community Member
    6 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    Please fill up a pool with them and jump into them!

    Lyop
    Community Member
    6 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    Seems very proud of himself, to the answers irrelevant!!

    Courtney Christelle
    Community Member
    5 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    Some may ask why, others will ask why not?

    Hallie
    Community Member
    6 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    Wow. That's a lot of cancer right there.

    Mina Torres
    Community Member
    6 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    No cheese 🤔🤔🤔🤣😂

    danielw
    Community Member
    6 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    $1,820. Also... WHY!?!?!?!?!?!?

    Alex
    Community Member
    6 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    I could eat a bag myself

    boredmonkey
    Community Member
    6 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    Then he remembers he doesn't like Cheetos

    Elizabeth Rolando
    Community Member
    6 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    The question is not why. The question is why not? Lol

    ispeak catanese
    Community Member
    6 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    He looks like Washington crossing the Delaware

    Paul Jordan
    Community Member
    6 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    I'd tell you but that'd be cheetohing on your part...

    Elisaurous uwu
    Community Member
    6 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    @elena you can never waste money on cheetos

    Lizzie
    Community Member
    6 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    The real question should be; why would he do that??????

    Roberto Durante
    Community Member
    6 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    why do you need 28 industrial bag of Cheetos

    AuntyJem
    Community Member
    6 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    Umm.... why?? I'm very curious

    苏慷巫
    Community Member
    6 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    1.820 USD. Does this stuff have an expiration date?

    Mary Rose Kent
    Community Member
    6 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    Do you think that matters? They're mostly chemical as it is...

    Load More Replies...
    An Opinion
    Community Member
    6 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    Sorry to burst your bubbles, they look like packing noodles.

    Bunzilla
    Community Member
    6 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    The real question is; WHY?

    Evelyn
    Community Member
    6 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    At least no air in the bags!

    Donna Leske
    Community Member
    6 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    Why is one leaking? A rip? Mice? Shipping clerks snacking?

    M.A.D.
    Community Member
    6 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    Hope one day I'll be able to casually place such order.

    Carol Emory
    Community Member
    6 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    The answer is..they will all go stale before he has a chance to eat them....

    Bill
    Community Member
    6 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    A week supply of Cheetos

    Ed Souza
    Community Member
    6 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    $65 for a bag of cheetos? sounds like you got scammed.

    Pretty Pangolin
    Community Member
    6 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    Yes, no matter how big the bag is, $65 just feels like too much.

    Load More Replies...
    JustSomeKid
    Community Member
    6 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    I think it's 1,820 but I think i did my math wrong.

    Pretty Pangolin
    Community Member
    6 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    I think your answer is correct, because 'about 60' x 'about 30' = about 1,800.

    Load More Replies...
    Care
    Community Member
    6 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    too bad he isn't diving in there Scrooge mcduck style

    Koala King
    Community Member
    6 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    He spent a grand total of 1819 more than he should of

    Shawn
    Community Member
    6 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    Your friend finished 28 industrial bags of cheetos, what does he have now? Obesity, heart disease, and diabetes.

    Miranda Panda
    Community Member
    6 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    ewwwww!! i do not like cheetos.... yes, i'm weird. but ewwwww!!!

    Miranda Panda
    Community Member
    6 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    ewwwww!!! i really do not like cheetos... yes, i'm weird. but ewwww!!

    Lenka Smetanová
    Community Member
    6 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    And they saind you cant buy happines.... Also, that is propably the last time he look so thin.

    Paul Chang
    Community Member
    6 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    He will have ODS for years to come

    Analyn Lahr
    Community Member
    6 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    What was left of his brain cells.

    Orillion
    Community Member
    6 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    How the hell does he plan on not letting 27 of those bags going stale?

    View more comments

    We can’t imagine what went through somebody’s head when they decided to buy 600 bottles of soda, a bajillion bananas, or so many Cheetos that you could comfortably survive in a post-apocalyptic world for several hundred years. While thoroughly impressive (and expensive to boot), the question that pops into our minds is: Why? Were you that thirsty/hungry/bored?

    ADVERTISEMENT
    #4

    Example From A Math Textbook

    Example From A Math Textbook

    chiick Report

    JeffC
    Community Member
    6 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    YOU + ME + NUTELLA - YOU = PURE HAPPINESS

    View more comments
    #5

    I Always Wondered How Many Bananas It Would Take To Fill A Car

    I Always Wondered How Many Bananas It Would Take To Fill A Car

    Report

    ADVERTISEMENT
    #6

    The Moment The Cashier Found The Person From The Math Problems

    The Moment The Cashier Found The Person From The Math Problems

    zonlin Report

    While math problems about somebody named Sarah buying 300 gallons of milk might seem like a waste of time to some, learning math is actually very important. Pi Day writes that learning math helps improve your brain and might even help you make good decisions faster.

    ADVERTISEMENT
    #7

    I Was The Kid From Your First Grade Math Problems With 87 Watermelons And 132 Cantaloupes

    I Was The Kid From Your First Grade Math Problems With 87 Watermelons And 132 Cantaloupes

    rostiswag Report

    Aria Whitaker
    Community Member
    6 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    This doesn't look so strange, just looks like a harvest on a small melon farm or something...

    View more comments
    #8

    I Think About Him Every Day. Why Did He Need The Bananas? Why Did He Need The Milk?

    I Think About Him Every Day. Why Did He Need The Bananas? Why Did He Need The Milk?

    marya-morevna Report

    #9

    Soda For 6 Cents. The Obvious Course Of Action. I Think, They Got 600 Bottles. They Are Definitely People From Math Book

    Soda For 6 Cents. The Obvious Course Of Action. I Think, They Got 600 Bottles. They Are Definitely People From Math Book

    HappyWulf Report

    ADVERTISEMENT

    What’s more, math helps you tell time: a surprising number of kids (and adults) can’t read the hands on an analog clock, and it’s a useful skill to have, even if we are living in the digital age.

    ADVERTISEMENT
    #10

    Math Problems Never Been This Real

    Math Problems Never Been This Real

    Report

    #11

    He's The Guy From Your Math Problems

    He's The Guy From Your Math Problems

    tntien Report

    #12

    Found The Car From All The Middle School Math Problems

    Found The Car From All The Middle School Math Problems

    coIox Report

    Natalie N
    Community Member
    6 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    I enjoyed the fact that someone put some serious thought into their placement and position

    View more comments

    Math has some serious applications in real life when you grow up as well. It helps you balance your budget, make sound financial decisions, and avoid debt.

    ADVERTISEMENT
    #13

    The Man From Our Math Problems

    The Man From Our Math Problems

    ihatetechnology Report

    JeffC
    Community Member
    6 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    He needs to stop loafing around...

    View more comments
    ADVERTISEMENT
    See Also on Bored Panda
    #14

    Met One Of Those Guys From The Math Problems Tonight

    Met One Of Those Guys From The Math Problems Tonight

    X1Pikachu1X Report

    John L
    Community Member
    6 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    You know I have seen this quite a bit. I wonder what they do with all that milk at one time?

    View more comments
    #15

    This Is The Person You Learned About In Math Class: "Sally Bought 1000 Bags Of Chips"

    This Is The Person You Learned About In Math Class: "Sally Bought 1000 Bags Of Chips"

    dcanderson96 Report

    JeffC
    Community Member
    6 years ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    She's a chip off the old block!!!

    View more comments
    ADVERTISEMENT
    See Also on Bored Panda

    There’s even a place for math in the kitchen — basics like adding, subtracting, multiplication and division help modify recipes to fit the number of people you’re treating to a delicious dinner. Let’s just hope that dinner isn’t going to be a fruit salad made up of 500 apples and 400 bananas.

    #16

    A Guy Buys 38 Watermelons, He Can Take 2 In Both Hands, How Many Times Will It Take For Him To Bring All Of Them Home?

    A Guy Buys 38 Watermelons, He Can Take 2 In Both Hands, How Many Times Will It Take For Him To Bring All Of Them Home?

    Report

    #17

    If Brian Buys 2000 Bananas And Eats Half Of Them In One Sitting, How Many Loaves Of Banana Bread Can He Make With The Remaining Bananas?

    If Brian Buys 2000 Bananas And Eats Half Of Them In One Sitting, How Many Loaves Of Banana Bread Can He Make With The Remaining Bananas?

    thebrijam Report

    ADVERTISEMENT
    See Also on Bored Panda
    #18

    Found The Guy From The Math Problems

    Found The Guy From The Math Problems

    AlbertoBarahona Report

    ADVERTISEMENT
    See Also on Bored Panda
    #19

    I'm The Guy From Your Math Books Who Has A Ton Of Pizzas In Their Car

    I'm The Guy From Your Math Books Who Has A Ton Of Pizzas In Their Car

    xxclownkill3rxx Report

    #20

    I Found The Guy From All Those Elementary School Math Problems At Walmart

    I Found The Guy From All Those Elementary School Math Problems At Walmart

    Shaine_Memes Report