Share your opinion!

#1

EVERYTHING. THANK YOU ORANGE IDIOT. ENJOY YOUR FUTURE IMPEACHMENT AND IMPRISONMENT FOR YOUR CRIMES.

Report

Khavrinen
Community Member
3 months ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

They already impeached him twice, and it didn't seem to have much effect. I'm not too optimistic about another try.

Thomas51
Community Member
3 months ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

He'll get off on the grounds off mental incompetence.

Lee451 Henderson
Community Member
3 months ago

This comment is hidden. Click here to view.

I somehow think Trump was not the cause of this as the food prices started rising during the pandemic. Biden failed to address it then.

Denise Lalonde
Community Member
3 months ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

When its the Republicans rising prices are because of the law of supply and demand. When its Dems its because they screwed something up. Trump should have tried to ease people's fears of covid while encouraging them to act safely. Instead he says wear a make unless you don't want to everything is alright and maybe 20 people will die. We end up seeing hundreds of thousands and eventually over a million people die. People fear dyeing and exit the workforce for safety or they die or if lucky get long covid. The price of labor goes up because of the law of supply and demand when the vaccine gets out so we have inflation. But the lucky side effect is that wages go up more than inflation for the first time since Clinton. The only thing that is Biden's fault is that he rightly put an embargo on Russian oil causing gas prices to rise until he bullies the oil companies to increase production and soon gas prices start to drop but people still have their raises.

Load More Replies...
RELATED:
    #2

    Cigarettes and other tobacco products have to be some of the most inflated everyday things. I believe it's more than 15 quid for a packet in the UK now (about half that in Switzerland). I remember when they were less than 50p.

    Yes, of course I understand why.

    Report

    Huddo's sister
    Community Member
    3 months ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    In Australia a pack of cigarettes is about $40!

    AcraN
    Community Member
    3 months ago (edited) Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    Equivalent of about 1.50 USD in Vietnam!

    Load More Replies...
    Lyone Fein
    Community Member
    3 months ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    Those high prices are mostly for taxes, to pay for all the health care costs of those who get cancer from smoking.

    DC
    Community Member
    3 months ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    That's not true. Regarding healthcare costs, smoking is a twosided sword at the very least, as many people acquire expensive diseases aided or caused by smoking, but some simply drop dead without causing any smoking-related costs whatsoever. Smokers, usually, work until the same age as nonsmokers do, but spend a lot less time in retirement, where a lot of money is saved by those entitled to it not being alive anymore.

    Load More Replies...
    #3

    Houses, gasoline, college tuition, groceries, car insurance, medical insurance, etc. I went to college in the '70's and paid "Out of State" tuition - $2K per semester.

    Report

    murmelinpaiva
    Community Member
    3 months ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    When I started driving gasoline cost 30 cents a gallon.

    Yrral Spavit
    Community Member
    3 months ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    Same here but iirc I was paid around $3.50/day in my first job. Man I'm old :p.

    Load More Replies...
    Ace
    Community Member
    3 months ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    Honestly, most of these things have fluctuated over time, but are broadly in line with inflation, US health insurance may be an exception, of course.

    Bored Sailor
    Community Member
    3 months ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    College tuition is mostly greed. A 100+ year old school with government support should not have the costs go up so high so fast. The replacing mandatory books annually, the cost of dorm rooms all adjusted for profit not inflation.

    ADVERTISEMENT
    #4

    Nothing is inexpensive now.

    Report

    JK
    Community Member
    3 months ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    Nothing is cheap. If it is, do not buy it

    #5

    Chicken, berries, magazines, canned food, heads of cabbage, coffee to go, eggs, bread, public transportation.

    Report

    bElLa sTairZz
    Community Member
    3 months ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    miss being able to buy berries every other week

    Firstname Lastname
    Community Member
    3 months ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    Egg sandwiches used to be a go to breakfast. Now they're a luxury.

    Bored Sailor
    Community Member
    3 months ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    Chicken, look at wings they used to be discarded now hella expensive.

    ADVERTISEMENT
    #6

    I used to buy gas for $.10 a gallon, cigs for $1.00 a carton and $10 would buy enough groceries for a week. I could buy a nice house on an acre of land for $14k. Yep, I am old, thankfully.. I can't imagine the hell, the kids are going to see in their lifetimes, as long as we have MAGA morons in this country.

    Report

    Corey
    Community Member
    3 months ago

    This comment is hidden. Click here to view.

    Are you 112?

    ADVERTISEMENT
    #7

    Electricity, gasoline, all groceries, essentially everything!

    Report

    Corey
    Community Member
    3 months ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    Gas is $2.70 in western NY. And we have high taxes. Cheapest it’s been in a long time.

    #8

    What used to be cheap meat: flank steak, oxtails, skirt steak

    Report

    #9

    Everything!

    But I'm especially noticing fresh pasta (€0,79 -> €1,29), yoghurt, Mars bars (€3,20 for 12 -> €4,30 for 10), milk, etc etc.

    Oh, and don't get me started on electricity that used to be about €0,18/kWh and is now €0,34/kWh (price calculated by consumption divided by bill cost so includes all of the extra charges and taxes).

    Report

    ADVERTISEMENT
    ADVERTISEMENT
    #10

    A few years ago, our local Chinese buffet had (unlimited) crab legs on Saturday and Sunday. It was heaven to be able to just sit and eat crab. They are simply too expensive to get anywhere now.

    Report

    #11

    All the essentials.

    Report

    Vonny
    Community Member
    3 months ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    Agree 100%. The orange dictator and his ridiculous tariffs will be the ruin of America.

    Community Member
    3 months ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    I’m in the uk and we got shafted by the utility companies though they were not the only ones. Gas and electricity prices went through the roof as the suppliers were profiteering.

    Load More Replies...
    #12

    My congresspeople. You can't BELIEVE how much they want these days to swing a vote!

    Report

    ADVERTISEMENT
    #13

    Nothing. I got fired today, without cause, so I'm going to eat out of my freezer for the next month.

    Report

    Panda Cat
    Community Member
    3 months ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    oh dear. I’m so sorry. I hope you can get some kind of help, compensation, and legal advice.

    Community Member
    3 months ago (edited) Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    They are paying me until the end of the month. So I have to do a waiting week. At least they said they would do a neutral reference, which is just "yeah she worked here." And to Zaach I will. when I left I took a copy of the collective bargaining agreement and I don't have much on my side.But it was an act of defiance.

    Load More Replies...
    Zaach
    Community Member
    3 months ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    If they deny your UI application, challenge it to the next level; if they deny it there, challenge again - the 3rd level could probably quote the rules by heart. I was fired - it took me 3 challenges to get to the correct outcome

    ADVERTISEMENT
    #14

    Freedom.

    Report

    #15

    Cat food! One the government corn subsidies into ethanol production the price of the main filler in cat food skyrocketed.

    Report

    Russell Bowman
    Community Member
    3 months ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    I feed a lot of ferals ... large cans (22oz) of cat mush was $1.08 each ... now it is $2.24 and has been reduced in size to 20oz.

    Panda Cat
    Community Member
    3 months ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    Thank you for feeding them. I hope you’re hooked up with a TNR (trap, neuter, return) program. You didn’t say where you live and I know feeding, neutering, and other welfare for street animal programs vary in different cultures so I may be stating something that’s absurdly obvious where you live, I’ve never heard the term “cat mush” though.

    Load More Replies...
    Jenny
    Community Member
    3 months ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    I easily feed my two cats for under £40 a month. I only buy good quality, grain-free dry food and grain-free pouches of wet food for them.

    #16

    Kraft Dinner, Jiffy Bread and a bag of potatoes--the foods I ate when I was a broke 20-something. KD and JB were 25 cents each, sometimes 5/$1, and a 5-pound bag of potatoes was a couple of bucks. not haute cuisine, but I could eat. Those cheap foods kept me alive between paychecks.

    Report

    Leticia Gonzalez
    Community Member
    3 months ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    A bag of Lays Potato Chips was 5 cents now they are $2.89 the small bag.

    ADVERTISEMENT
    #17

    As a kid I loved to buy stickers, notebooks and letter paper sets. I still du because I love to write letters to my pen pals and decorate both my letters and my bullet journals. But it has become super expensive! I am glad I bought other people's old collections of letter paper back in the 2000's because the ones you can buy now are extremely boring looking (flowers, mainly) and also cost 30-50 kroner for a set of 10 papers and envelopes. Used to buy cool sets with 10-20 papers and 5-10 envelopes for 5-10 kroner.

    Report

    ADVERTISEMENT
    #18

    soon, water will be with how fast generative AI us using it

    Report

    ADVERTISEMENT
    #19

    Archie Comics. I remember when they were just a couple bucks. Maybe 5 for a double digest. Now it's about $10 cdn.

    Beef.

    Oranges

    Most apples and lot of other fruit. I usually just wait until they go on sale.

    Kraft Dinner

    Soup and stews in a can

    Salmon

    Shoes. (I've learned to buy expensive, well-made, well-fitted so they'll last longer than a year.)

    Gel overlays on my nails.

    Hair cuts

    Report

    #20

    Beef Jerky! Its $17 per pound now and I've stopped buying it.

    Report

    ADVERTISEMENT
    See Also on Bored Panda
    #21

    When I was a kid in the 60's, full size candy bars were 5 cents. We would ride our bikes to the 7-11 (8-10 year olds a couple miles from home in the DC suburbs with no adults). These were much bigger bars and bags of m&m's etc. than they are now. You could get quite a haul for doing a few chores and a couple weeks of allowance.

    Report

    Vonny
    Community Member
    3 months ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    I remember the 5 cent candy bars, too. In the '60's. And a scoop of ice cream was five cents, too. We'd ride our bikes five miles to the little ice cream/ gas station, bait shop store to get an ice cream cone for 5 cents, or 10 cents for two scoops. Same candy bars today cost $1.75 to $2.00 Not sure about ice cream but am sure it's expensive to buy, too.

    ADVERTISEMENT
    See Also on Bored Panda
    #22

    Potato Chips! Used to be $2.89 for the large bag, now they are $6.89.

    Report

    Joanne Hicks
    Community Member
    3 months ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    I'm tempted to try making my own. but cooking oil is expensive, too. Maybe an airfryer would be a healier choice,

    ADVERTISEMENT
    See Also on Bored Panda
    #23

    Homes - my first one was $12,500, now would probably over $100K.

    Report

    Bored Sailor
    Community Member
    3 months ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    My parents house in ~42 years went up 33% in price.

    Pagan squirrel
    Community Member
    3 months ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    My parents house went from £8000 to £300000 in fifty years. I know that's a long time but still!!

    Load More Replies...
    #24

    Red Sox tickets! Almost makes me miss the curse.

    Report

    Joanne Hicks
    Community Member
    3 months ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    Any professional sports tickets aren't cheap. We can only watch NHL games on tv due to the high costs.

    #25

    Bleach. I remember getting a small container of bleach for under a dollar US. Now, it's running around close to $2 for the same smallest size.

    Report

    Vonny
    Community Member
    3 months ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    A gallon of Clorox is now 8 bucks. There's a knock-off brand at some Dollar stores, it's about a dollar per gallon. I tried it and will never buy it again. Not sure it was really bleach at all, even tho' the label claimed it was 100% bleach.

    ADVERTISEMENT
    ADVERTISEMENT
    See Also on Bored Panda
    #26

    I bought a bottle of port for my b-day - it cost $250 and was 40 yo when I turned. Now, the same port is about $2200 so no celebrating my 78th (old record type)

    Report

    #27

    McDonald's cheeseburgers lol. When I was in highschool, every Wednesday they had 49 cent cheeseburgers. We would walk down on lunch, buy a bunch and sell them to underclassmen for a $1 😂. It's silly to whine about that going up, but for struggling young people, the dollar menu at fastfood places used to be a $1 and you could scrape enough change to get something to eat in a pinch

    Report

    Vonny
    Community Member
    3 months ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    I agree with Bananaramama on this one.

    Keith Lancaster
    Community Member
    3 months ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    Has it ever occured to you that being able to buy food at that price is why so many people can't afford to feed themselves? It isn't complicated. Who do you think makes that food, who do you think cooks and serves that food? People who are not being paid a decent wage that is who.

    Community Member
    3 months ago (edited) Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    Sir, this was over 20 years ago. And as a 16 year old that did not occur to me. Plus my first job in high school was in the fast food industry. As an adult, I absolutely recognize the need for livable wages. I was merely responding to the prompt casually. It was not a call for an economic debate. However, if you grew up like I did, getting a cheeseburger was a huge treat. Especially if you had to split a can of soup between your three siblings while your mom worked the night shift. So while you may consider my answer disrespectful, for me it represented a moment in my life that I could have a special treat and not go hungry. Lastly it is not lost on me that the price of a cheeseburger has increased by over 300% since then and the standard minimum wage has only been increased by 200%.

    Load More Replies...
    ADVERTISEMENT
    See Also on Bored Panda
    #28

    Food generally, transport, council tax pretty much everything in the UK to be honest.

    Report

    #29

    Smaller size food inflation ! A mars bar in 1965 had about 1/4 inch of caramel on the top and the weight has gone about 15% . Cost three old pence in 1965 and 2025 cost 70p and weighs 51g. Off memory it weighed 2.5 ounces or 70gm . Thirty -eight percent decrease in weight and 1600% increase in cost.

    Report

    ADVERTISEMENT
    ADVERTISEMENT
    See Also on Bored Panda
    #30

    I'm from Argentina. EVERYTHING is expensive, and much more now since Milei is the president. We have inflation in Argentinian pesos AND in dollars... everything goes up except for the salaries...

    Report

    #31

    psychedelics. Acid was 3-7 a hit, E was 8$, how are kids today gonna figure out they can't fly.. I guess now they can google it. /jk
    however pot has gone down in price.
    beer has gotten to be a larger part of my waistline.

    Report

    ADVERTISEMENT
    See Also on Bored Panda
    #32

    beaches used to be free

    Report

    #33

    Cigarettes, but I no longer smoke as a result. Petrol (US gasoline), but I now drive an EV. Postage: used to be 5c but is now $1.50! Lamb forequarter chops; used to be cheap as chips, but now are a premium meat item! Chinese takeaway used to be a cheap meal, but tonight’s cost me $96! Private health insurance used to cost me $7 per month; now it is nearly $700 per month! The only thing which costs less is trunk (US: long-distance) telephone calls within the country, and the few public phone boxes which remain are free call.

    Report

    ADVERTISEMENT
    ADVERTISEMENT
    #34

    Bagels used to be .35 cents, with cream cheese $1.25.. Now bagels are almost $1.50, Egg&Cheese $3.50.. golly gee, It's getting pricey to sober up at 5:30 in the morning.. Whatever happened to the 90s?

    Report

    Stardrop
    Community Member
    3 months ago Created by potrace 1.15, written by Peter Selinger 2001-2017

    YES. i had a doctor's appt before school and stopped at a bagel place to grab something, one bagel with cream cheese was $4.50.

    #35

    Séx

    Report