Joe bought 500 apples for 1 dollar each and 400 bananas for 2 dollars each to make a huge fruit salad because he was feeling incredibly hungry that day. How much did Joe end up spending at the Incredibly Expensive Fruit Shop in total? We’re all used to seeing similar math problems pop up in school.

However, what if we were to tell you that these people who buy huge quantities of things aren’t just a figment of the imagination of somebody who prints math textbooks. These people are, in fact, real. They live among us. Your neighbor might be one. Bored Panda compiled this list of people with math problems who were spotted in the wild. So get ready to see some stuff you’ve probably never seen before. Upvote the pics that made you go ‘oh wow,’ and share with your family and friends because you know they’ll enjoy this post.

After scrolling through this list, take a look at Bored Panda’s post about a viral equation that people can’t agree on what the answer is, as well as our post about how a teacher uses LEGO to explain math to school children.

#1

The Guy My Math Teacher Was Talking About

The Guy My Math Teacher Was Talking About

kart51 Report

Chris Kourou 2 months ago

This is going straight to area 51. Cocktails as a welcome drink for aliens

View More Replies...
View more comments
#2

Danny Has 1,496 Bananas Protecting Him From Outside Forces. If He Eats 1,369 Of Them, How Many Are Left?

Danny Has 1,496 Bananas Protecting Him From Outside Forces. If He Eats 1,369 Of Them, How Many Are Left?

Max Wark / CTV Kitchener Report

JeffC 2 months ago

Not nearly enough to protect him from the killer monkeys!!!

View more comments
#3

My Friend Purchased 28 Industrial Sized Clear Bags Of Cheetos. Each Bag Cost Him $65. What Was The Amount He Paid In Total?

My Friend Purchased 28 Industrial Sized Clear Bags Of Cheetos. Each Bag Cost Him $65. What Was The Amount He Paid In Total?

Arttherapist Report

Elena 2 months ago

The answer is he paid too much.

View More Replies...
View more comments

We can’t imagine what went through somebody’s head when they decided to buy 600 bottles of soda, a bajillion bananas, or so many Cheetos that you could comfortably survive in a post-apocalyptic world for several hundred years. While thoroughly impressive (and expensive to boot), the question that pops into our minds is: Why? Were you that thirsty/hungry/bored?

#4

Example From A Math Textbook

Example From A Math Textbook

chiick Report

JeffC 2 months ago

YOU + ME + NUTELLA - YOU = PURE HAPPINESS

View More Replies...
View more comments
#5

I Always Wondered How Many Bananas It Would Take To Fill A Car

I Always Wondered How Many Bananas It Would Take To Fill A Car

Report

Devyn Nagy 2 months ago

Goooooodnes!!

View More Replies...
View more comments
#6

The Moment The Cashier Found The Person From The Math Problems

The Moment The Cashier Found The Person From The Math Problems

zonlin Report

George Digamma 2 months ago

''So, you like bananas''

View More Replies...
View more comments

While math problems about somebody named Sarah buying 300 gallons of milk might seem like a waste of time to some, learning math is actually very important. Pi Day writes that learning math helps improve your brain and might even help you make good decisions faster.

#7

I Was The Kid From Your First Grade Math Problems With 87 Watermelons And 132 Cantaloupes

I Was The Kid From Your First Grade Math Problems With 87 Watermelons And 132 Cantaloupes

rostiswag Report

Aria Whitaker 2 months ago

This doesn't look so strange, just looks like a harvest on a small melon farm or something...

View More Replies...
View more comments
#8

I Think About Him Every Day. Why Did He Need The Bananas? Why Did He Need The Milk?

I Think About Him Every Day. Why Did He Need The Bananas? Why Did He Need The Milk?

marya-morevna Report

Nini Meow 2 months ago

He has a zoo

View More Replies...
View more comments
#9

Soda For 6 Cents. The Obvious Course Of Action. I Think, They Got 600 Bottles. They Are Definitely People From Math Book

Soda For 6 Cents. The Obvious Course Of Action. I Think, They Got 600 Bottles. They Are Definitely People From Math Book

HappyWulf Report

JeffC 2 months ago

Sick sense or 6 cents? lol;)

View More Replies...
View more comments

What’s more, math helps you tell time: a surprising number of kids (and adults) can’t read the hands on an analog clock, and it’s a useful skill to have, even if we are living in the digital age.

#10

Math Problems Never Been This Real

Math Problems Never Been This Real

Report

JeffC 2 months ago

Nah I'm good thanks

View More Replies...
View more comments
#11

He's The Guy From Your Math Problems

He's The Guy From Your Math Problems

tntien Report

JeffC 2 months ago

RIP Math problem guy....

View More Replies...
View more comments
#12

Found The Car From All The Middle School Math Problems

Found The Car From All The Middle School Math Problems

coIox Report

Natalie N 2 months ago

I enjoyed the fact that someone put some serious thought into their placement and position

View More Replies...
View more comments

Math has some serious applications in real life when you grow up as well. It helps you balance your budget, make sound financial decisions, and avoid debt.

#13

The Man From Our Math Problems

The Man From Our Math Problems

ihatetechnology Report

JeffC 2 months ago

He needs to stop loafing around...

View more comments
#14

Met One Of Those Guys From The Math Problems Tonight

Met One Of Those Guys From The Math Problems Tonight

X1Pikachu1X Report

John L 2 months ago

You know I have seen this quite a bit. I wonder what they do with all that milk at one time?

View More Replies...
View more comments
#15

This Is The Person You Learned About In Math Class: "Sally Bought 1000 Bags Of Chips"

This Is The Person You Learned About In Math Class: "Sally Bought 1000 Bags Of Chips"

dcanderson96 Report

JeffC 2 months ago

She's a chip off the old block!!!

View More Replies...
View more comments
See Also on Bored Panda

There’s even a place for math in the kitchen — basics like adding, subtracting, multiplication and division help modify recipes to fit the number of people you’re treating to a delicious dinner. Let’s just hope that dinner isn’t going to be a fruit salad made up of 500 apples and 400 bananas.

#16

A Guy Buys 38 Watermelons, He Can Take 2 In Both Hands, How Many Times Will It Take For Him To Bring All Of Them Home?

A Guy Buys 38 Watermelons, He Can Take 2 In Both Hands, How Many Times Will It Take For Him To Bring All Of Them Home?

Report

ZANDA 2 months ago

The Snickers box cracked me up

View More Replies...
View more comments
#17

If Brian Buys 2000 Bananas And Eats Half Of Them In One Sitting, How Many Loaves Of Banana Bread Can He Make With The Remaining Bananas?

If Brian Buys 2000 Bananas And Eats Half Of Them In One Sitting, How Many Loaves Of Banana Bread Can He Make With The Remaining Bananas?

thebrijam Report

jamie1707 2 months ago

None, because he died of banana poisoning.

View More Replies...
View more comments
#18

Found The Guy From The Math Problems

Found The Guy From The Math Problems

AlbertoBarahona Report

Phoenix Smith 2 months ago

how do they stay up there?

View More Replies...
View more comments
#19

I'm The Guy From Your Math Books Who Has A Ton Of Pizzas In Their Car

I'm The Guy From Your Math Books Who Has A Ton Of Pizzas In Their Car

xxclownkill3rxx Report

George Digamma 2 months ago

He must prepare an amazing party

View More Replies...
View more comments
#20

I Found The Guy From All Those Elementary School Math Problems At Walmart

I Found The Guy From All Those Elementary School Math Problems At Walmart

Shaine_Memes Report

Mewton’s Third Paw 2 months ago

He looks proud / kinda smug

View More Replies...
View more comments