
“Basically A ‘How To’ Guide For Manipulating The Average Person”: Person Breaks Down Popular Pricing Strategies In 12 Simple And Comprehensive Visualizations
Businesses put a lot of effort into figuring out the right prices for their products. Set it too low, and you leave money on the table. Make it too high, and you can say goodbye to sales that could have made your year.
Finding the ideal number means choosing a strategy that’s appropriate for that particular situation. And Imgur user ShlomoGenchin thought it would be interesting to explore some of the most common options.
But what’s really awesome, after they did all the homework, ShlomoGenchin decided to summarize everything in simple visualizations and post the images online where everyone could see them.
1. Decoy Pricing. The premium costs only a bit more than the decoy but provides much more value
Image credits: ShlomoGenchin
2. Location Pricing
Image credits: ShlomoGenchin
3. Relative Pricing. Good positioning makes customers compare your product with more expensive products
Image credits: ShlomoGenchin
4. Social Pricing. People tend to only speak about very expensive or very cheap stuff they bought
Image credits: ShlomoGenchin
5. Magic of the Middle. Those who don’t know the market, or don’t care, will usually choose the middle option
Image credits: ShlomoGenchin
6. Bundle Pricing. Use bundling to sell more while reducing the price just a little
Image credits: ShlomoGenchin
7. Breakdown Pricing. Break down the high price into smaller units
Image credits: ShlomoGenchin
8. Price vs. Value. Is the price the main benefit? Emphasize it. If not, emphasize something else
Image credits: ShlomoGenchin
9. Urgency-Based Pricing. Create scarcity by promising to raise prices
Image credits: ShlomoGenchin
10. The Rule of 100. If the price is lower than $100, discount in %. If it’s higher than $100, discount in $
Image credits: ShlomoGenchin
11. Premium vs. Low-Cost
Image credits: ShlomoGenchin
12. Penetration Pricing
Image credits: ShlomoGenchin
Bonus: Pricing Placebo
Image credits: ShlomoGenchin
The phenomenon that identical products are perceived differently due to differences in price is called the “marketing placebo effect” and just as with medications, it has an effect solely due to ascribed properties: “Quality has its price!”
To illustrate the effect pricing has on consumers, ShlomoGenchin concluded their post with an excerpt from a 2017 study, conducted by scientists from the INSEAD Business School and the University of Bonn.
The researchers invited 30 participants (of which 15 were women and 15 were men, with an average age of around 30 years) and offered them some wine.
The wine tasting took place lying down in an MRI scanner, allowing brain activity to be recorded while participants were sipping. But each time, the price of the wine was shown first. Only then around a milliliter of the respective wine was administrated to the test person via a tube in their mouths. The participants were then asked to rate with a push of a button on a nine-point scale how good the wine tasted to them.
Their mouths were then rinsed with a neutral liquid and the next identical wine sample was given for tasting.
“As expected, the subjects stated that the wine with the higher price tasted better than an apparently cheaper one,” Professor Hilke Plassmann from the INSEAD Business School reported.
“However, it was not important whether the participants also had to pay for the wine or whether they were given it for free.”
To highlight the effect these strategies have on consumers, the original poster also mentioned an interesting study
“How much the customer is willing to pay for the product has very little to do with the seller’s cost and has very much to do with how much they value the product or service they’re buying,” Eric Dolansky, Associate Professor of Marketing at Brock University in St. Catharines, Ontario, told BDC, the bank for Canadian entrepreneurs.
According to Dolansky, pricing is one decision that shouldn’t be driven by accounting.
The customer needs to find that the price falls within their range of what’s acceptable, and a company’s ability to price is constrained by its costs.
To choose the right price within the customer’s acceptable range, businesses must consider the following factors:
- operating costs;
- scarcity or abundance of inventory;
- shipping costs;
- fluctuations in demand;
- competitive advantage;
- perception of the price.
Different pricing strategies can and do co-exist as a product evolves through its lifecycle in the market. Companies need an overall price strategy (e.g., cost-based or value-based), they need to determine generally how high or low the price will be (skimming and penetration pricing), and they need to respond to competitors (competition-based pricing).
For example, someone may want to initially price their product using a value-based approach, then switch to a skimming strategy and conclude with penetration pricing.
Pricing is one of the most important and visible aspects of market strategy, which also includes promotion, placement (or distribution), and people (a formula, known as the classic Four Ps of marketing).
The price you offer, Dolansky said, must be consistent with “how you would like to be seen among your competitors, and consistent with your promotional messages, your packaging, and types of stores that your product is in.”
Suppose your product is premium olive oil. It needs to have a premium price that reflects the refined packaging, distribution in better grocery stores, and upscale promotional messages.
However, at the end of the day, all pricing strategies are double-edged swords. What attracts some customers will repulse others. Nobody can sell all things to all people.
This is why you learn algebra and percentages, so you can work out the cost per unit or cost per volume to work out which is actually the best deal.
Stay in school kids!
Or lobby your government to make laws for the stores to add that to their labels, and to put the full prices (with taxes) on the labels too. Greetings from the EU to the US
And most US states...
i don't think i use algebra when figuring out price /per
Technically you are. It's X cents per ounce times the number of ounces equals the total price. Dividing by the number of ounces on both sides gives you the total price per ounce, which you can then use to compare different sized packages. You may not realize it's algebra, but that's what it is.
i guess we believe different stuff. i think it's division & multiplication. it could be written as an algebraic equation seems like if one wanted to. i think you are probably smarter at this stuff than i am. i went to algebra class in 1967
Remember you have a calculator function on your phone. Use it!
I just do it in my head. It's just really multiplication.
i have a old phone but i bet some of you smart phone people can just talk into it and it will tell you. just guessing.
Yes, if you have the Google, Apple, or Amazon "assistant" apps active. You can 100% say "Google, what's 3.99 times 7?"
Or: 4x7 = 28, minus 7, total price 27.93. No calculator, Google or assistant app necessary... It's a little harder when something has, say 15.3 oz. and you're trying to find the per-ounce price.
I tried teaching my students real world applications of algebra and price per ounce was one lesson. I remember one snotty kid (private school) who said she was going to marry a rich doctor and doesn't need to learn this. I blurted out laughing and said I was a dreamer at her age as well. FFWD 20 years and that kid is sitting in jail. So much for the rich life.
C&A (love that shop!) actually has signs up over discounted items, since people seem to be unable to do the simple maths of taking away 25%, 30% or 50%. They basically show original prices, and what the new price will be with each discount. I honestly can't believe that people can't even work out what 50% less is, when most of their prices are in easily calculated numbers, like 19.99!
Or you know just break out your calculator on your phone like I do ... Guess what I do always have a calculator with me Mrs.Green, you raggid old HAG!!!!!
Ever see the Penn & Teller show, "Bullsh!t"? They had an episode where they made a fancy restaurant with a "water sommelier", but they just used the same water (from a garden hose out back) and just used fancy bottles and poetic descriptions and charged high prices, and everyone was like "Ooh this water is so much better!". It was hilarious 😂
I love when this kind of exposé is made. I watched a different show that used brownies that were stale/a few days old to emphasize how presentation matters to taste. One was wrapped in plastic and picked up at the counter by the till, the other was in a glass case, served on a glass plate with a fork and a light dusting of icing sugar. They were from the same original pan/batch. Guess which one repeatedly "tasted better" even before being eaten.
Did you know that food manufacturers (like cereal) purposely leave their product in warehouse for months before shipping? They don't want you to get the product too fresh; because you'll notice just how much difference there is between fresh and slightly stale.
I was thinking of the exact same episode! Their whole series was great, really digging deep behind all of the, well, bullsh!t lol
Loved that show! I remember that episode!
My local supermarket has just pulled a psychological trick. They have removed most of the small trolleys so that people are forced to use the larger ones. In return they feel stupid or feel it is a waste of a journey for only putting a few items in a big trolley so buy more things.
Lol, I hate it when places do that, because I end up just doing w/o a cart, and buying what I can carry w/me. Good for my budget, bad for my ability not to drop things
I simply end up buying less than I otherwise would have done. Not exactly a win for the supermarket.
I just stop at the register and pick up a plastic bag to put things in
Wait...some places let you do that? ....must not be from the US, trust and respect are a rarity when shopping/working/existing here.
Do your groceries not have small baskets? It's all I use lol
Unlike yours, my local supermarket just added tiny carts and discarded old, big ones. I guess this is because they want you to go more often.
Seems more premium
Doesn't work. Aldi did this for years and have recently resorted to offer baskets as well. I myself would not use those idioticly huge trolleys and carry everything in my arms, thus most likely buying less than intended.
Stores stopped using baskets at most places because people were stealing them to use as organizers for thier trunks/rear hatches they were super common before. 🙄
I bring my own basket from home. I only bother with a cart if I'm planning to carry something heavy. Otherwise I don't buy more than I can carry in my basket.
If I don't have a choice and have to use the bigger one, I might buy less, because I try to cram everything into the child seat thingie, because it's easier to unload at the register.
I use a cart, any size, to help keep a little distance to others. Empty or full, it's my space.
Here too. So I don't take any trolley and olny buy what I can hold on my arms 🤷🏻♀️
This is why you learn algebra and percentages, so you can work out the cost per unit or cost per volume to work out which is actually the best deal.
Stay in school kids!
Or lobby your government to make laws for the stores to add that to their labels, and to put the full prices (with taxes) on the labels too. Greetings from the EU to the US
And most US states...
i don't think i use algebra when figuring out price /per
Technically you are. It's X cents per ounce times the number of ounces equals the total price. Dividing by the number of ounces on both sides gives you the total price per ounce, which you can then use to compare different sized packages. You may not realize it's algebra, but that's what it is.
i guess we believe different stuff. i think it's division & multiplication. it could be written as an algebraic equation seems like if one wanted to. i think you are probably smarter at this stuff than i am. i went to algebra class in 1967
Remember you have a calculator function on your phone. Use it!
I just do it in my head. It's just really multiplication.
i have a old phone but i bet some of you smart phone people can just talk into it and it will tell you. just guessing.
Yes, if you have the Google, Apple, or Amazon "assistant" apps active. You can 100% say "Google, what's 3.99 times 7?"
Or: 4x7 = 28, minus 7, total price 27.93. No calculator, Google or assistant app necessary... It's a little harder when something has, say 15.3 oz. and you're trying to find the per-ounce price.
I tried teaching my students real world applications of algebra and price per ounce was one lesson. I remember one snotty kid (private school) who said she was going to marry a rich doctor and doesn't need to learn this. I blurted out laughing and said I was a dreamer at her age as well. FFWD 20 years and that kid is sitting in jail. So much for the rich life.
C&A (love that shop!) actually has signs up over discounted items, since people seem to be unable to do the simple maths of taking away 25%, 30% or 50%. They basically show original prices, and what the new price will be with each discount. I honestly can't believe that people can't even work out what 50% less is, when most of their prices are in easily calculated numbers, like 19.99!
Or you know just break out your calculator on your phone like I do ... Guess what I do always have a calculator with me Mrs.Green, you raggid old HAG!!!!!
Ever see the Penn & Teller show, "Bullsh!t"? They had an episode where they made a fancy restaurant with a "water sommelier", but they just used the same water (from a garden hose out back) and just used fancy bottles and poetic descriptions and charged high prices, and everyone was like "Ooh this water is so much better!". It was hilarious 😂
I love when this kind of exposé is made. I watched a different show that used brownies that were stale/a few days old to emphasize how presentation matters to taste. One was wrapped in plastic and picked up at the counter by the till, the other was in a glass case, served on a glass plate with a fork and a light dusting of icing sugar. They were from the same original pan/batch. Guess which one repeatedly "tasted better" even before being eaten.
Did you know that food manufacturers (like cereal) purposely leave their product in warehouse for months before shipping? They don't want you to get the product too fresh; because you'll notice just how much difference there is between fresh and slightly stale.
I was thinking of the exact same episode! Their whole series was great, really digging deep behind all of the, well, bullsh!t lol
Loved that show! I remember that episode!
My local supermarket has just pulled a psychological trick. They have removed most of the small trolleys so that people are forced to use the larger ones. In return they feel stupid or feel it is a waste of a journey for only putting a few items in a big trolley so buy more things.
Lol, I hate it when places do that, because I end up just doing w/o a cart, and buying what I can carry w/me. Good for my budget, bad for my ability not to drop things
I simply end up buying less than I otherwise would have done. Not exactly a win for the supermarket.
I just stop at the register and pick up a plastic bag to put things in
Wait...some places let you do that? ....must not be from the US, trust and respect are a rarity when shopping/working/existing here.
Do your groceries not have small baskets? It's all I use lol
Unlike yours, my local supermarket just added tiny carts and discarded old, big ones. I guess this is because they want you to go more often.
Seems more premium
Doesn't work. Aldi did this for years and have recently resorted to offer baskets as well. I myself would not use those idioticly huge trolleys and carry everything in my arms, thus most likely buying less than intended.
Stores stopped using baskets at most places because people were stealing them to use as organizers for thier trunks/rear hatches they were super common before. 🙄
I bring my own basket from home. I only bother with a cart if I'm planning to carry something heavy. Otherwise I don't buy more than I can carry in my basket.
If I don't have a choice and have to use the bigger one, I might buy less, because I try to cram everything into the child seat thingie, because it's easier to unload at the register.
I use a cart, any size, to help keep a little distance to others. Empty or full, it's my space.
Here too. So I don't take any trolley and olny buy what I can hold on my arms 🤷🏻♀️