ADVERTISEMENT

It’s a chaotic time in the global economy right now. Many people are worried about rising costs, extra expenses, and food affordability. But if you think it’s just you and your neighbors who have it bad, think again.

If you’ve ever been curious about what people around the world buy at their local supermarkets and what they end up paying, we’ve got you covered. We are featuring the freshest posts from the ‘What’s In Your Cart’ global community, whose members share photos of their groceries, along with the price tag. Some of the hauls are depressing, while others are quite impressive. Scroll down to satiate your curiosity.

#1

Aldi UK, £65.07, 2 Adults

Aldi UK, £65.07, 2 Adults

I_love_running_89 Report

Tamra
Community Member
1 day ago (edited)

Honestly, this looks like a decent amount of food for that price. Then again, maybe I've grown accustomed to being price gouged.

View more comments
RELATED:
    #2

    Aldi UK - £42 Weekly Shop For 2 People

    Aldi UK - £42 Weekly Shop For 2 People

    Suspicious-Kiwi-8465 Report

    sbj
    Community Member
    Premium
    1 day ago

    This comment is hidden. Click here to view.

    Food shopping is usually cheaper when you're not buying meat or fish, I also don't see a lot of protein here

    View more comments
    #3

    Independent Bakery In Yorkshire, £20.20, Family Of 4

    Independent Bakery In Yorkshire, £20.20, Family Of 4

    fleetwood_mag Report

    Pagan squirrel
    Community Member
    1 day ago

    The bread looks lovely but expensive

    View more comments
    #4

    £183.40 From Asda & Lidl For Me And My Wife :)

    £183.40 From Asda & Lidl For Me And My Wife :)

    MooseMint Report

    sbj
    Community Member
    Premium
    1 day ago

    You forgot about the food and treats for the dogs and they know you did

    View more comments
    ADVERTISEMENT
    #5

    200 Canadian Dollars At Costco

    200 Canadian Dollars At Costco

    Ok-Insurance-2532 Report

    Heffalump
    Community Member
    1 day ago

    I was shocked until I saw that was 15 chicken breasts and at least 3 kg of mice (ground beef). That's quite a lot from the butchery section.

    View more comments
    ADVERTISEMENT
    #6

    Tesco UK £220

    Tesco UK £220

    goodsean84 Report

    Je L
    Community Member
    16 hours ago

    This is the type of shop I do when I go there hungry

    View more comments
    #7

    Sainsbury's - 2 Weekly Shop - 2 People - £168.25

    Sainsbury's - 2 Weekly Shop - 2 People - £168.25

    firsttimebuya Report

    sturmwesen
    Community Member
    1 day ago

    that's a lot of meat and fish

    View more comments
    #8

    UK - Waitrose - Weekly Shop For A Couple - £98.63

    UK - Waitrose - Weekly Shop For A Couple - £98.63

    MP4_26 Report

    L.V
    Community Member
    1 day ago

    Yep, Waitrose is expensive! Only go there for the occasional treat

    View more comments
    ADVERTISEMENT
    #9

    Sainsburys £25, Uni Student

    Sainsburys £25, Uni Student

    Mr_Maths Report

    BarkingSquirell
    Community Member
    1 day ago

    I'd say people could cut out juice and just eat apples, but they're about $1.70 each now.

    ADVERTISEMENT
    #10

    ~£62 Tesco Shop For 1 Student, 1.5 Weeks

    ~£62 Tesco Shop For 1 Student, 1.5 Weeks

    80sMusicAndWicked Report

    Earonn -
    Community Member
    19 hours ago

    He's quite the luxury boy, but hey, if he can afford it....

    View more comments
    #11

    Part 2- My Family Doesn’t Understand Why I’m So Excited For This. So Thought I’d Find My People- Same Sainsbury’s A Week Later

    Part 2- My Family Doesn’t Understand Why I’m So Excited For This. So Thought I’d Find My People- Same Sainsbury’s A Week Later

    North-Try9826 Report

    BarkingSquirell
    Community Member
    1 day ago

    Mmm, rotting fish.

    View more comments
    #12

    £158.42 → £48.45 At Waitrose Tonight — Yellow Sticker Timing Paid Off (And £91 Flowers For £5!)

    £158.42 → £48.45 At Waitrose Tonight — Yellow Sticker Timing Paid Off (And £91 Flowers For £5!)

    Flat_Cantaloupe_83 Report

    Pagan squirrel
    Community Member
    1 day ago

    That truly is a bargain!

    View more comments
    ADVERTISEMENT
    #13

    £48 For Basic Necessities

    £48 For Basic Necessities

    More-Source7016 Report

    Queen Typo
    Community Member
    Premium
    1 day ago

    A child’s outfit, toy and two potted plants aren’t exactly basic necessities. Formula is a basic necessity but definitely drove costs up since they like to make it ridiculously expensive to choose formula but also make it impossible for moms to breast feed

    View more comments
    ADVERTISEMENT
    #14

    Happy To Be Criticised!! A (Nearly) Weekly Shop Waitrose £295.46

    Happy To Be Criticised!! A (Nearly) Weekly Shop Waitrose £295.46

    Defiant_Sample3460 Report

    Andi
    Community Member
    1 day ago

    all posh stuff. no criticism

    View more comments
    #15

    £39 From Lidl (Rabbit Not Included)

    £39 From Lidl (Rabbit Not Included)

    BlueTortue Report

    StrangeOne
    Community Member
    1 day ago

    Looks like a bun bun floof has already claimed the greens.

    View more comments

    Never miss a story that brings joy to the world. Add us on Google

    #16

    Tired Uni Student - Sainsbury’s UK, £7.67

    Tired Uni Student - Sainsbury’s UK, £7.67

    Orange_Hedgie Report

    Tyranamar Seuss
    Community Member
    1 day ago

    How is this even possible? This is starting to p**s me off. $7 would cover 1 frozen pizza here.

    View more comments
    ADVERTISEMENT
    #17

    £21.99 Asda Shop

    £21.99 Asda Shop

    1CharlieMike Report

    BarkingSquirell
    Community Member
    1 day ago

    Another steal of a deal.

    ADVERTISEMENT
    #18

    22.37£ Waitrose

    22.37£ Waitrose

    glenfuerte Report

    Pagan squirrel
    Community Member
    1 day ago

    I wonder what time of day they do those great deals.

    View more comments
    #19

    Waitrose £33 For One Week (One Person, M/22)

    Waitrose £33 For One Week (One Person, M/22)

    YFWN Report

    BarkingSquirell
    Community Member
    1 day ago

    About double what we'd get in my city.

    #20

    Total £1.06 From Sainsbury's!

    Total £1.06 From Sainsbury's!

    rosecolouredbuoy Report

    Queen Typo
    Community Member
    Premium
    1 day ago

    Seriously need a sainsbury

    View more comments
    ADVERTISEMENT
    #21

    Sainsbury’s £6.04

    Sainsbury’s £6.04

    OrmusI Report

    ADVERTISEMENT
    #22

    £56 Weekly Shop For 23yo Student

    £56 Weekly Shop For 23yo Student

    fungusthefunghi Report

    Je L
    Community Member
    15 hours ago

    I can understand pre chopped vegetables, it genuinely saves a bit of time but grated cheese is the biggest waste of money, a grater and block of cheese costs less than that bag

    #23

    £20.68 Weekly Shopping At Lidl

    £20.68 Weekly Shopping At Lidl

    tedimoya Report

    Rose the Cook
    Community Member
    1 day ago

    Where are the fruit and vegetables? Bought separately at a farmer's market?

    View more comments
    #24

    Weekly Shop, Student, £37.33

    Weekly Shop, Student, £37.33

    Alfonsi26 Report

    ADVERTISEMENT
    #25

    My Family Doesn’t Understand Why I’m So Excited For This. So Thought I’d Find My People- Sainsbury’s

    My Family Doesn’t Understand Why I’m So Excited For This. So Thought I’d Find My People- Sainsbury’s

    North-Try9826 Report

    ADVERTISEMENT
    #26

    Tesco Shop For One Person, £35.65 With Clubcard

    Tesco Shop For One Person, £35.65 With Clubcard

    PumpkinGloomy8912 Report

    #27

    Community Pantry Shop UK 1 Adult 2 Teens £2

    Community Pantry Shop UK 1 Adult 2 Teens £2

    MisaManaged Report

    #28

    Total £2.10 From Sainsbury's

    Total £2.10 From Sainsbury's

    rosecolouredbuoy Report

    Pagan squirrel
    Community Member
    1 day ago

    We never seem to get these sort of deals in our Sainsbury's. Bargain

    ADVERTISEMENT
    #29

    Munchies..£52.09

    Munchies..£52.09

    MuggleJug Report

    ADVERTISEMENT
    #30

    Weekly Shop For 1 Adult And 1 Tortoise, £34.63

    Weekly Shop For 1 Adult And 1 Tortoise, £34.63

    ExaminationKey1476 Report

    CrimeJunkiePanda
    Community Member
    Premium
    1 day ago

    The UK has superior carrots to the US

    #31

    Waitrose £19.26

    Waitrose £19.26

    glenfuerte Report

    #32

    £50 Weekly Shop For 4 Bloke

    £50 Weekly Shop For 4 Bloke

    Honest-Active5677 Report

    Queen Typo
    Community Member
    Premium
    1 day ago (edited)

    I love eggs. They are my all time, lifetime favorite protein. I can easily go through a half dozen every day. But dear lord. All they eat are eggs? Someone crack the windows before they strip the paint off the walls

    View more comments
    ADVERTISEMENT
    #33

    1 Week Shop For 1 - Aldi £72.97

    1 Week Shop For 1 - Aldi £72.97

    Plastic-Strategy-538 Report

    ADVERTISEMENT
    #34

    Aldi, First Shop For New Flat 1 Person £48

    Aldi, First Shop For New Flat 1 Person £48

    checkthisgram Report

    #35

    100(Ish) Items, £50.50 From Asda, UK

    100(Ish) Items, £50.50 From Asda, UK

    spacecadet06 Report

    CrimeJunkiePanda
    Community Member
    Premium
    1 day ago

    I think I would be irritated about the stickers on the bananas. I wonder if it makes them brown faster..

    #36

    £196.34 - 1 Person 31f With 3 Cats

    £196.34 - 1 Person 31f With 3 Cats

    Subject_Eye5177 Report

    Colleen Glim
    Community Member
    1 day ago

    Seems a lot of prepared food. Cooking is cheaper and not that hard

    ADVERTISEMENT
    #37

    Butchers Meat Delivery,4-6 Weeks For 2 Adults & 1 Teen £108

    Butchers Meat Delivery,4-6 Weeks For 2 Adults & 1 Teen £108

    Particular_History50 Report

    ADVERTISEMENT
    #38

    Uni Student £22.80 For 1 Week

    Uni Student £22.80 For 1 Week

    nsx-y Report

    #39

    Boyfriend’s Cart When I Ask Him For A “Lil Treat”. What Does This Say About Him? Price Wise Maybe Around £40

    Boyfriend’s Cart When I Ask Him For A “Lil Treat”. What Does This Say About Him? Price Wise Maybe Around £40

    theweecleo Report

    StrangeOne
    Community Member
    1 day ago

    I'll guess the mini cheese selection was the most expensive item.

    #40

    £2 At A Church As I Live In Assisted Housing As A Student !!!!

    £2 At A Church As I Live In Assisted Housing As A Student !!!!

    starimei Report

    ADVERTISEMENT
    #41

    This Week's Grocery Haul - North Carolina, $212

    This Week's Grocery Haul - North Carolina, $212

    softrotten Report

    Gingersnap In Iowa
    Community Member
    1 day ago

    Coke a cola, 3 12 packs for $12? That's a bargain! The cheapest I've gotten this year is $4.99/ 12 pack and you have to purchase 4 12 packs to get that price.

    View more comments
    ADVERTISEMENT
    #42

    £160 Tesco Shop

    £160 Tesco Shop

    Funny_Tank8531 Report

    #43

    Single Mum + 13 Year Old Son - £152 Asda 🇬🇧 (2 Weeks-Ish)

    Single Mum + 13 Year Old Son - £152 Asda 🇬🇧 (2 Weeks-Ish)

    Repulsive_Book2664 Report

    Je L
    Community Member
    15 hours ago

    I wish other supermarkets would follow Aldi and stop selling eggs from caged hens

    #44

    Tescos £56.21 22f Uni Student That Can’t Cook

    Tescos £56.21 22f Uni Student That Can’t Cook

    ButterflyOk1092 Report

    ADVERTISEMENT
    #45

    Tesco £66, Young Couple For The Week

    Tesco £66, Young Couple For The Week

    Specialist_Toe_6801 Report

    ADVERTISEMENT
    #46

    Ocado UK £202.23

    Ocado UK £202.23

    goodsean84 Report

    #47

    UK England Iceland Shop Single Person For 2 Weeks £119.73

    UK England Iceland Shop Single Person For 2 Weeks £119.73

    LongjumpingTear3675 Report

    Colleen Glim
    Community Member
    1 day ago

    That’s a very sad diet for two weeks

    #48

    Single Mum + 13 Year Old Son - 🇬🇧asda £186 (2 Weeks-Ish)

    Single Mum + 13 Year Old Son - 🇬🇧asda £186 (2 Weeks-Ish)

    Repulsive_Book2664 Report

    ADVERTISEMENT
    #49

    UK, Aldi, 1 Female Living Alone £50

    UK, Aldi, 1 Female Living Alone £50

    Suspicious_Ad_9372 Report

    ADVERTISEMENT
    #50

    UK Single Person For 2 Weeks Iceland Shop £123.58

    UK Single Person For 2 Weeks Iceland Shop £123.58

    LongjumpingTear3675 Report

    #51

    Single Adult, Lidl, £20

    Single Adult, Lidl, £20

    Unusual-Profit4997 Report

    #52

    M&s, 2 Adults 1 Toddler, 10 Day Shop, £167

    M&s, 2 Adults 1 Toddler, 10 Day Shop, £167

    LavenderAndHoneybees Report

    Nicole Weymann
    Community Member
    19 hours ago

    Wow! That's expensive! I think my local Aldi/Lidl/... would take about 35 Euros at most for this collection, unless there's a couple of steaks or truffles I overlooked. Does the bill include the air fryer? 😲

    View more comments
    ADVERTISEMENT
    #53

    1 Weeks Shop, £160 For Me And My Wife

    1 Weeks Shop, £160 For Me And My Wife

    rickfarmer87 Report

    ADVERTISEMENT
    #54

    Community Pantry £2 Donation. UK Feeding 1 Adult 2 Teenagers

    Community Pantry £2 Donation. UK Feeding 1 Adult 2 Teenagers

    MisaManaged Report

    #55

    Weekly Aldi Food Shop, Single Woman, £14.46

    Weekly Aldi Food Shop, Single Woman, £14.46

    ultimatethought Report

    #56

    Single Female, Monthly Shop, Ocado £119.52 (With £20 Voucher)

    Single Female, Monthly Shop, Ocado £119.52 (With £20 Voucher)

    Dependent_Device_612 Report

    ADVERTISEMENT
    #57

    £98 Student Shop, Tesco, For About 1.5 Weeks

    £98 Student Shop, Tesco, For About 1.5 Weeks

    fungusthefunghi Report

    ADVERTISEMENT
    #58

    Farmers Market, £87.85, 1 Person For 1.5 Weeks

    Farmers Market, £87.85, 1 Person For 1.5 Weeks

    Super-Elderberry-351 Report

    #59

    2 People, One Week+ As Some Batch

    2 People, One Week+ As Some Batch

    Jumpy_Finance_7086 Report

    #60

    £41.08 From Asda For 1 Person, 1 Week

    £41.08 From Asda For 1 Person, 1 Week

    UniqueWithATwist Report

    ADVERTISEMENT
    #61

    2x Uni Students For One Week - £64 From Sainsbury's

    2x Uni Students For One Week - £64 From Sainsbury's

    Infamous-Eye8 Report

    ADVERTISEMENT
    #62

    My Grocery Shop As A 16yo - £35.80

    My Grocery Shop As A 16yo - £35.80

    VanillaMilkshakex Report

    #63

    M&s £71 For 2 Adults For 2/3 Days

    M&s £71 For 2 Adults For 2/3 Days

    x-tcross Report

    #64

    M&s Weekend Shop - £111

    M&s Weekend Shop - £111

    EyeofAv8 Report

    ADVERTISEMENT
    #65

    Single 27 Year Old Girl, UK. £48.74 At Asda, Should Last Me Two Weeks Easily

    Single 27 Year Old Girl, UK. £48.74 At Asda, Should Last Me Two Weeks Easily

    GSharma_ Report

    ADVERTISEMENT
    #66

    £20 Of Processed Junk As A Uni Student LOL

    £20 Of Processed Junk As A Uni Student LOL

    ThrowAwayAAHHAAAAAA Report

    #67

    £30 One Week For One Person

    £30 One Week For One Person

    RevolutionaryBid1287 Report

    #68

    £30 From Home Bargains And Iceland

    £30 From Home Bargains And Iceland

    snazzycazzywazzy Report

    ADVERTISEMENT
    #69

    16 Quid From Lidl, Sorted For A Week

    16 Quid From Lidl, Sorted For A Week

    SchezwanOfAKind Report

    ADVERTISEMENT
    #70

    £10.60 Aldi Manchester UK

    £10.60 Aldi Manchester UK

    vegan2638 Report

    #71

    37(M) UK 🇬🇧 Weekly Sainsbury's Shop - £49.30

    37(M) UK 🇬🇧 Weekly Sainsbury's Shop - £49.30

    romeo__golf Report

    #72

    What Does My £30 Tesco Shop Say About Me?

    What Does My £30 Tesco Shop Say About Me?

    peeschiz Report

    Ruth Kilpatrick
    Community Member
    3 hours ago

    Hot Wheels are a necessity.

    View more comments
    ADVERTISEMENT