I had a love/hate relationship with math growing up. I remember several particularly painful evenings in middle school, sitting at my family’s dining room table, crying over my math homework because I could not comprehend it.
Thanks to the immense patience shown by my father and my algebra teacher, I learned to appreciate math by the time I made it to high school. Its logic is comforting, and it makes sense (for the most part). Plus, I finally started to understand how useful it would become for the rest of my life. And while most of us don’t need to know how to do long division in our heads, a basic understanding of math can make our lives much easier. And let’s not forget math memes have made dealing with math challenges a little more fun!
Unfortunately, however, some of us never seemed to become friends with math. And as people on the internet are quick to roast others for anything and everything they do wrong, math is no exception. There is an entire subreddit dedicated to laughing at all of the times people had too much confidence in faulty math that did not add up, so we’ve gathered some of our favorite posts just for you.
Whether you’re a mathematician or need a calculator to find out how many hours you work a week, enjoy these posts from “They Didn’t Do The Math” and upvote all of your favorites. Keep reading to also find an interview we were lucky enough to receive from Sofia Baca, one of the hosts of the Breaking Math podcast. Then, if you’re interested in checking out the last Bored Panda piece on this same subreddit, look no further than right here.
This post may include affiliate links.
A Post About Triplet Regnancy
Lol
Took A Wizard In The Comments To Understand How Bad The Math Was
The commenter's math is wrong. 95% of 150 is 142.50. So lunch costs 7.50.
Oh You Were Joking
44 Billion Divided By 8 Billion = 5 Billion
Every 1000 Years?
Even more amazing is that if you subtract your age from 2021 (2022 now of course), you'll get your actual birth year! Wow!
How Did Everyone Else Miss This?
He Is Now 100.8 Kg, And 0.794% Ravioli, If The Ravioli Is Part Of Him
Very Interesting
Chicken Nuggets On The Burger King App
What A Deal!
1 Out Of 6 Americans Are Dead Now
Passive Income
50% Larger
Seems Like A Few Extra Zeros
Sims Taxes
8+3 = 10
10 counted like this: He's 8 and I'm 10 so 8,9,10! 3 years older! Sadly, many adults count this way too.
Me_irl
H
Exactly
Population Of New Cuyama
I Smell Profit!
Not, not 20%, not not 30%, not not 40%, not not 50%? So it's 130% + 1/2 off.
I Don’t Think They Know What 24/7 Means
Maybe Exercise Your Brain More?
That Isn’t A Majority, But Great Headline
Badly written, but what it probably meant is 40% responded yes, 35% no and 25% don't know/don't care/cheeseburger
15 / 3 = 0
Yea, like tictacs. You don't have to list anything that is below one gram per serving. Since tic-tacs weigh less than a gram, and they count one tic-tac as a serving, they could be 100% sugar, and they could list it as zero sugar.
If I Was 4 When My Brother Was Born And I'm 40 Now How Old Is My Brother?
An Alternative Reality Sequence
Dr. Pepper Has 23 Flavors
don't all the dr peppers have the same flavors? considering they're all the samw dr pepper
Gimme My Milion Baby
If You’re Willing To Spend An Extra 2 Cents It’s A Great Deal!
This really annoys me. Our supermarket does 'bulk bargains' where they make a big song dance about buying these super big value packs. But it turns out that, if you look at the small print, you would get a better deal if you bought two of the smaller packs. Please don't assume that bigger packs means greater value. At least D!ck Turpin wore a mask.
$132 Per Meter, You Say
Wtf Panda Express?
The extra $.40 is for the larger box. They cost more, y'know! (Yes, I am joking)
You Do The Math!
I Don't Think You're Right About That Stat
So who jokes about WWII and cancer? I guess it is all the sociopaths mentioned earlier.
This Is Not How Percents Work, Youtube
Bold Of Them To Assume A Consistent 12.5% Interest Rate And No Inflation
1 Year =~365.25 Days, So...
Save $2... Coles Math
Reddit Premium Pricing
I Felt Young For A Second There
That 3 Pack Deal
Happens pretty often at Amazon, they might be sold by different dealers.
They Didn't Math The Ice Pack
Width, height, depth. What’s the problem? I see the error now. I CLEARLY did not have enough coffee before commenting! 🤣🤣🤣
Nice Try, Amazon
This Statement Is True For Vancouver Housing Prices
Pokémon Go Players Have Huge Calves (Advanture Sync Is Out Since 2018.)
There Was An Attempt To Do The Math
160,000 ÷ 120 = 100?
Can someone tell what's the problem with math is? Rent comes to 1333/month, so seems right.
As a math teacher I tell students that even if they don't understand matrices or integrals, at least know enough about math to not sound like an idiot on social media because that will follow you for life.
LOL! I had a math teacher that when asked "will I ever have to know this stuff in real life" said, "if you think the SATs are NOT real life, then you're a fool". But this is way better.
Load More Replies...Math is a lost art. If people would learn it and hold on to it they'd see how there getting ripped off. So I spend a lot of time in grocery stores for my job. Recently I've noticed a family size pack of the Keebler Vienna Fingers cookies. The store has them priced at $4.49 for the regular size and $5.59 for the family size. What are you getting for the extra $1.10? Four cookies.
Billy Harrelson - I don't know why you have all these downvotes, but I helped you out with an upvote. One thing that may be affecting you is that you didn't say how many were in the regular size, so it is hard to tell how big a rip off this is.
Load More Replies...As a math teacher I tell students that even if they don't understand matrices or integrals, at least know enough about math to not sound like an idiot on social media because that will follow you for life.
LOL! I had a math teacher that when asked "will I ever have to know this stuff in real life" said, "if you think the SATs are NOT real life, then you're a fool". But this is way better.
Load More Replies...Math is a lost art. If people would learn it and hold on to it they'd see how there getting ripped off. So I spend a lot of time in grocery stores for my job. Recently I've noticed a family size pack of the Keebler Vienna Fingers cookies. The store has them priced at $4.49 for the regular size and $5.59 for the family size. What are you getting for the extra $1.10? Four cookies.
Billy Harrelson - I don't know why you have all these downvotes, but I helped you out with an upvote. One thing that may be affecting you is that you didn't say how many were in the regular size, so it is hard to tell how big a rip off this is.
Load More Replies...
