Joe bought 500 apples for 1 dollar each and 400 bananas for 2 dollars each to make a huge fruit salad because he was feeling incredibly hungry that day. How much did Joe end up spending at the Incredibly Expensive Fruit Shop in total? We’re all used to seeing similar math problems pop up in school.
However, what if we were to tell you that these people who buy huge quantities of things aren’t just a figment of the imagination of somebody who prints math textbooks. These people are, in fact, real. They live among us. Your neighbor might be one. Bored Panda compiled this list of people with math problems who were spotted in the wild. So get ready to see some stuff you’ve probably never seen before. Upvote the pics that made you go ‘oh wow,’ and share with your family and friends because you know they’ll enjoy this post.
After scrolling through this list, take a look at Bored Panda’s post about a viral equation that people can’t agree on what the answer is, as well as our post about how a teacher uses LEGO to explain math to school children.
This post may include affiliate links.
The Guy My Math Teacher Was Talking About
This is going straight to area 51. Cocktails as a welcome drink for aliens
2 guys were stranded in Texas until a farmer came to their rescue and allowed them to stay with him a few days while their car was being repaired. His condition was to leave his 22 year old beautiful daughter alone. Of course they didn't leave her alone and awoke the next morning to a shotgun pointed at their face. He gave them 2 options: 1) lights out or 2) pick 100 pieces of 1 kind of fruit from his farm. They picked 2 and when the first guy came in with 100 blueberries, the farmer said shove them up your butt. After about 5 he started laughing and this made the farmer mad to the point he threatened him with death if he laughed again. He managed to stifle his laugh until he made it to 30 then started to laugh so hard he couldn't stop. The farmer asked him what was so funny that he would risk death? He said my friend is out there picking watermelons.
susan bought 56 watermelons. she gave--- *me intrurupting* "That unrealistic. no one buys that many watermelons." *teacher* yeah, we'll see about that.
Let's hope the owner of the mini van is not OCD cause that's going to be hell to get those seatbelts back in the car.HaHa
Danny Has 1,496 Bananas Protecting Him From Outside Forces. If He Eats 1,369 Of Them, How Many Are Left?
I'm pretty sure Danny is standing in the Sarlack Pit
Load More Replies...Yeah, those mean times are tough on anyone! ;-)
Load More Replies...In truth : there's nothing really going on for him too.
Load More Replies...Would 1,369 banana peels be enough to slow the advancing forces as Danny escapes? I'd say no, Danny would be laughing too hard or in the little boys room, unless we are talking Skyrim mechanics here...
127 although it says if he eats, meaning those bananas may never will get eaten :c
My Friend Purchased 28 Industrial Sized Clear Bags Of Cheetos. Each Bag Cost Him $65. What Was The Amount He Paid In Total?
Are these cheetos going to be pulverized to make tRumps spray tan color pallet?
Take it to Coachella , Burning Man or Glastonbury and he'll multiply it x10000
The answer is:those cheetos are priceless because of the happiness they are bringing to him
We can’t imagine what went through somebody’s head when they decided to buy 600 bottles of soda, a bajillion bananas, or so many Cheetos that you could comfortably survive in a post-apocalyptic world for several hundred years. While thoroughly impressive (and expensive to boot), the question that pops into our minds is: Why? Were you that thirsty/hungry/bored?
Example From A Math Textbook
Junk food. O_o loads of palm oil, sugar and very very little nuts.. . Pointless.
I would say heaven if it's pure peanut butter mixed with cream cheese
Load More Replies...I Always Wondered How Many Bananas It Would Take To Fill A Car
Somewhere amongst all those bananas there are some humongous spiders!
Load More Replies...It said "condensed bananas: just add water." Then dumbass just had to leave the windows down during the rainstorm!!!
Do they need individual driver licenses? Or is it maybe by the bunch? Is there a special Banana Line at DMV?
The Moment The Cashier Found The Person From The Math Problems
While math problems about somebody named Sarah buying 300 gallons of milk might seem like a waste of time to some, learning math is actually very important. Pi Day writes that learning math helps improve your brain and might even help you make good decisions faster.
I Was The Kid From Your First Grade Math Problems With 87 Watermelons And 132 Cantaloupes
This doesn't look so strange, just looks like a harvest on a small melon farm or something...
The question is, what are all these melons doing in the bedroom?
Load More Replies...Oh hello, fellow Canadian. (No, I won't give away the secret as to how I know. It's the secret Canadian handshake. Shhhhh.)
My guess is that he hates both Watermelons and Cantaloupes as an adult today :)
I Think About Him Every Day. Why Did He Need The Bananas? Why Did He Need The Milk?
I met a guy in line at our local store that was buying 20 gallons of milk - said he bought this much twice a week - he said he is in charge of a local Mexican restaurant and it's cheaper for him to get it from the local store than have it delivered and he regularly goes thru that much - mostly for kids wanting chocolate milk. Never would have guessed this one.
Yes, I was thinking he belongs to a church that puts on meals for people in need.
Load More Replies...I'm guessing he works at a smoothie shop in the next strip mall over.
Soda For 6 Cents. The Obvious Course Of Action. I Think, They Got 600 Bottles. They Are Definitely People From Math Book
$36 now for a lifetime of insulin shots later. Hope heâs got good health insurance to make up the difference.
This is publix grocery store where they are notorious for buy one get one free..... but if you only buy one instead of two, the first item is half price. But since i doubt this soda was only .12 it was probably on the clearance shelf.
What’s more, math helps you tell time: a surprising number of kids (and adults) can’t read the hands on an analog clock, and it’s a useful skill to have, even if we are living in the digital age.
Math Problems Never Been This Real
This is the picture monkey's show their young when explaining stranger danger.
Why is it so satisfying to see such a huge quantity of bananas in these posts? đ
He's The Guy From Your Math Problems
students murdered him with his melons. (that sounded better in my head.)
Load More Replies...No he's making love to all the water melons... the next batch is next to the bed waiting for their turn
Load More Replies...Found The Car From All The Middle School Math Problems
I enjoyed the fact that someone put some serious thought into their placement and position
Maybe that person works for the place where they grow the pineapples
Dole uses rather large trucks to move the picked pineapples.
Load More Replies...let's just hope he doesn't brake too hard! That'd hurt like hell!
Load More Replies...If the interior of your van is 114in x 45in x 73in and a pineapple is .6974 cubic feet, how many can you for in a van.
Math has some serious applications in real life when you grow up as well. It helps you balance your budget, make sound financial decisions, and avoid debt.
The Man From Our Math Problems
*me, shoving baguettes into my trunk* I came out to have a good time and I'm honestly feeling so attacked right now
Met One Of Those Guys From The Math Problems Tonight
You know I have seen this quite a bit. I wonder what they do with all that milk at one time?
Many places like women's shelters or children's homes/programs will buy like this as milk and bread are their main staples that go very quickly....
Load More Replies...A lot of places that are mom and pop owned do this. I see it all the time with 90 cent 2 liters of Pepsi, apparently there's restaurants who dig this deal. I've asked them.
I bet its some kind of beauty routine. Like lying in tub full of milk and rose petals.
This Is The Person You Learned About In Math Class: "Sally Bought 1000 Bags Of Chips"
And with all those chips could feed a whole apartment block
Load More Replies...I had a boyfriend in college who drove to California from Ohio to visit a friend who worked for Lay's and sent him home with quite a few bags of snacks. He returned home through the Rocky Mountains, and driving late at night, he heard a gunshot. Then another. Scared the s**t out of him. He floored it until the shooting stopped. When he was able to pull over for the night and grab his luggage, he had chips all over his back seat. The changes in altitude and air pressure caused the bags to explode. His "gunshots" were the popping bags.
How many bags of chips will Sally have left after giving all of them to the homeless?
I swear people with those sort of cars donât chip of anything if you get what I mean
Damn, now I'm envious, it would cost ne a fortune to buy that much chips.
There’s even a place for math in the kitchen — basics like adding, subtracting, multiplication and division help modify recipes to fit the number of people you’re treating to a delicious dinner. Let’s just hope that dinner isn’t going to be a fruit salad made up of 500 apples and 400 bananas.
A Guy Buys 38 Watermelons, He Can Take 2 In Both Hands, How Many Times Will It Take For Him To Bring All Of Them Home?
I noticed it when I saw the box of unsalted mixed nuts. Our family eats the exact same thing .
Load More Replies...Strangely, the amount of calories in all the watermelons exactly equals the calories in the box of Snickers bars.
A guy buys 38 watermelons. How many can he fire off in his home made catapult before he finally hits the box of half eaten Snicker Bars? What would be the ideal distance he will need to place the catapult with the catapults dimensions listed below? Make sure to show your work. Use the back of this paper if necessary.
So half of the box is gone or half of each bar?
Load More Replies...It's Costco. There are probably mesh bags you can't see, he just got 2.
If Brian Buys 2000 Bananas And Eats Half Of Them In One Sitting, How Many Loaves Of Banana Bread Can He Make With The Remaining Bananas?
This store is actually in my hometown. It's cut bananas that they sell drastically reduced (3 lbs/$1 Or something) and leave in a cart for people to bag up what they want. They go bad quickly so they're great for cooking or we freeze for icecream.
I am thinking 4 in one loaf, so 250. Sold for 5, 1250.
Found The Guy From The Math Problems
That's why they have the curve. Minimises rolling
Load More Replies...https://www.pbs.org/newshour/nation/8-things-you-didnt-know-about-bananas
How many bananas will it take for an entire family of chimpanzees to follow you home? How fast will you have to accelerate to lose them?
He gets out to the country and there's a trail of monkeys following him home.
I'm The Guy From Your Math Books Who Has A Ton Of Pizzas In Their Car
This reminds me of the last day of school party in 5th grade where we were told that the person getting the pizza was running late because the person in front of them was ordering 100 pizzas. WHY?
I Found The Guy From All Those Elementary School Math Problems At Walmart
Apparently there is something going on about buying huge amounts of bananas. TELL US WHAT IT IS
Mash one banana. Beat one egg. Combine. Congratulations, you have pseudo-pancake batter.
Load More Replies...I didn't work in retail long, but I had several cases of people doing things like this - turns out most of them owned their own stores and decided it was cheaper to buy the products from the store I was working at than to get it from a wholesaler. There was one store owner who bought 24 bottles of motor oil from us every week, and told me he sold it at twice the price he bought it for.
Supermarket chains here have a very unionised workforce, so they can never stay open past 20h00. We have other small independent stores where it's usually just one guy and his family running it, and those tend to be open all night, but they usually don't have the connections with wholesalers. So they also do this. Go to the big supermarkets during the day to stock up, then at night sell it at double the cost to whomever is desperate enough to need groceries at 22h00.
Load More Replies...I'm going to wonder forever what in the world these people are doing with that much food. Why were bananas a common food to buy a kajillion of? Are they planning to eat it all themselves? Do they work for a business that only makes banana bread? So many questions, so little answers...
My theory for the bananas is banana splits. You'd get the ice cream and toppings directly from the distributor, possibly far in advance, but you'd need to purchase the bananas no more than two days prior. Nutella and banana people are getting together for a gigantic party, and I want to go too.
This will be a common sight in the UK soon. Brexit is coming. Panic buying will ensue. The smart ones will buy tons of toilet paper instead of bananas.
Oh yes. Panic buyers are the worst though - they cause more of the shortages than actual shortages. The bit I'm worried about is only my meds.
Load More Replies...a few days ago i saw my first math problem perseon xD... bought about five kilos of bananas
Only about 5 kg? Apparently he was underachieving. :D
Load More Replies...Bit like if there's the threat of snow in the UK. There will be no bread or milk at all left in the supermarkets. It's like everyone's having massive toast and tea parties.
Apparently there is something going on about buying huge amounts of bananas. TELL US WHAT IT IS
Mash one banana. Beat one egg. Combine. Congratulations, you have pseudo-pancake batter.
Load More Replies...I didn't work in retail long, but I had several cases of people doing things like this - turns out most of them owned their own stores and decided it was cheaper to buy the products from the store I was working at than to get it from a wholesaler. There was one store owner who bought 24 bottles of motor oil from us every week, and told me he sold it at twice the price he bought it for.
Supermarket chains here have a very unionised workforce, so they can never stay open past 20h00. We have other small independent stores where it's usually just one guy and his family running it, and those tend to be open all night, but they usually don't have the connections with wholesalers. So they also do this. Go to the big supermarkets during the day to stock up, then at night sell it at double the cost to whomever is desperate enough to need groceries at 22h00.
Load More Replies...I'm going to wonder forever what in the world these people are doing with that much food. Why were bananas a common food to buy a kajillion of? Are they planning to eat it all themselves? Do they work for a business that only makes banana bread? So many questions, so little answers...
My theory for the bananas is banana splits. You'd get the ice cream and toppings directly from the distributor, possibly far in advance, but you'd need to purchase the bananas no more than two days prior. Nutella and banana people are getting together for a gigantic party, and I want to go too.
This will be a common sight in the UK soon. Brexit is coming. Panic buying will ensue. The smart ones will buy tons of toilet paper instead of bananas.
Oh yes. Panic buyers are the worst though - they cause more of the shortages than actual shortages. The bit I'm worried about is only my meds.
Load More Replies...a few days ago i saw my first math problem perseon xD... bought about five kilos of bananas
Only about 5 kg? Apparently he was underachieving. :D
Load More Replies...Bit like if there's the threat of snow in the UK. There will be no bread or milk at all left in the supermarkets. It's like everyone's having massive toast and tea parties.
