Being economic with your money and resources isn’t something that you should be ashamed of. Quite the opposite! Throwing wastefulness in the bin and embracing frugality, thriftiness, and creativity are the way to go—especially if we want our wallets and our environment to reap the rewards.

The r/Frugal subreddit, a community housing nearly 1.9 million savings-minded members, encourages people to take a different approach to spending. Using our heads more instead of opening our wallets wider, lies at the core of their philosophy. We’ve collected some of the best life hacks that will help you budget better and help protect our lovely Planet Earth at the same time.

Waste not, want not, so let’s get scrolling. Upvote the hacks that you found to be the most useful and if you’re feeling generous, share some of your own frugal-living tips, dear Pandas.

#1

I Work At A Travel Agency, And When We Have To “Destroy” Our Outdated Maps, I Reuse Them As Wrapping Paper

I Work At A Travel Agency, And When We Have To “Destroy” Our Outdated Maps, I Reuse Them As Wrapping Paper

saxamaphone710 Report

Francis
Community Member
2 weeks ago

i studied geography and i love maps and i would love this!

View More Replies...
View more comments
#2

Girlfriend And I Wanted A Large Mirror On Our Wall, But Didn't Want To Spend $$$ So We Found 6 Small Closet Door Mirrors On Sale For $4 Each

Girlfriend And I Wanted A Large Mirror On Our Wall, But Didn't Want To Spend $$$ So We Found 6 Small Closet Door Mirrors On Sale For $4 Each

KyZar0 Report

Sarcastic Cow
Community Member
2 weeks ago

Better than one big, I think.

View More Replies...
View more comments
#3

I Saw A Previous Post Which Used Old Maps As Wrapping Paper, So Here Is My Old Music Used As Wrapping Paper!

I Saw A Previous Post Which Used Old Maps As Wrapping Paper, So Here Is My Old Music Used As Wrapping Paper!

Beanut_Putterr Report

Irenesaurus Rex
Community Member
2 weeks ago

this is beautiful

View More Replies...
View more comments

The ‘Frugal’ online community lives by the motto, “Waste Less—Gain More!” And they’re absolutely right: there’s lots to gain from living less wasteful, more flexible lives.

“Frugality is the mental approach we each take when considering our resource allocations. It includes time, money, convenience, and many other factors,” the subreddit mods describe what their community is all about. Active since March of 2008, r/Frugal has since then entrenched itself in Reddit and formed a very sizeable niche for anyone and everyone who wants to embrace a more economic, less wasteful way of living life in the 21st century.

#4

Enjoying The Porch Of Our New Home, Where We Live Rent Free As Caretakers Of A Wildlife Sanctuary. Eight Hours Of Labor A Week In Exchange For What Would Be At Least $1300/Month

Enjoying The Porch Of Our New Home, Where We Live Rent Free As Caretakers Of A Wildlife Sanctuary. Eight Hours Of Labor A Week In Exchange For What Would Be At Least $1300/Month

harpo02 Report

Sarcastic Cow
Community Member
2 weeks ago

Priceless!

View more comments
#5

Didn't Want To Waste The Failed Films So I Turned Them Into Little Paintings

Didn't Want To Waste The Failed Films So I Turned Them Into Little Paintings

pastel_lamb Report

James016
Community Member
2 weeks ago

Super talented

View more comments
#6

Don't Pay For Scientific Journals

Don't Pay For Scientific Journals

_you_know_my_name__ Report

Tomas Holicka
Community Member
2 weeks ago

Holy moly! So that's why you can find some papers posted in pdf for free... I thought I was stealing I was just being frugal without harming the authors!

View More Replies...
View more comments

In an interview for a previous Bored Panda article, I had a chat about saving on food costs if you’re a fast-food lover with Jake Butler from ‘Save the Student,’ a UK-based organization that advises students on how to make their money go further.

According to Jake, we have to talk about the obvious—you can save the most money on fast-food and takeaways by learning to say ‘no’ to tasty treats and cooking solely at home. However, not all hope is lost, dear Pandas!

You can make a lot of your fave fast-food meals at home. The best parts are that it’s way cheaper and that you have complete control over the nutritional value.

#7

Money Is A Bit Tight Right Now So I Made Some Homemade Halloween Decorations. Turned Out Pretty Good, I Think

Money Is A Bit Tight Right Now So I Made Some Homemade Halloween Decorations. Turned Out Pretty Good, I Think

WilliamHarry Report

Holly Hammond
Community Member
2 weeks ago

I love this!

View more comments
#8

I Made Shelves Using Recycled Thrift Store Speakers

I Made Shelves Using Recycled Thrift Store Speakers

MuchoGrande Report

Tomas Holicka
Community Member
2 weeks ago

That's very neat, and doubly so if they still work and could be wired together to play music too.

View More Replies...
View more comments
#9

My Wife’s Great Aunt Has Been Saving On A Birthday Card For 35 Years With Her Friend As They Just Send Each Other The Same Card Back And Forth To Each Other Every Year. How Cool Is The Card And The Story That It Has Created?

My Wife’s Great Aunt Has Been Saving On A Birthday Card For 35 Years With Her Friend As They Just Send Each Other The Same Card Back And Forth To Each Other Every Year. How Cool Is The Card And The Story That It Has Created?

iredditonthenet Report

Jay James
Community Member
2 weeks ago

I had a friend that was getting tease about being cheap because he was saving for a vacation. That Christmas, when he received cards, he would stamp them with "wishing you the same" and send them back.

View more comments

“The good news is that you can easily recreate your favorites at home for a fraction of the price. It's much healthier this way too. Google is definitely your friend here as you can find fakeaway recipes from a number of sites. During the lockdown, McDonald’s even released instructions on how to make their famous breakfast egg McMuffin at home,” Jake from ‘Save the Student’ told Bored Panda that we don’t have to live without tasty food even if we’re saving money.

#10

Our Canning Haul For The Year, Still Have To Do Apples Yet. All Home Grown Veggies

Our Canning Haul For The Year, Still Have To Do Apples Yet. All Home Grown Veggies

hippo_lives_matter Report

Jo Davies
Community Member
2 weeks ago

I also do this. Have a large veggie garden and I can freeze, pickle, make sauces to freeze and prepare for cooking and freeze. Also make my own frozen chips (French Fries) which are much better than store bought. Veggie peels and bones are made into stock. Saves a fortune, healthier and less waste.

View More Replies...
View more comments
#11

Been Using My Great Grandfather's Razor For A While Now. Decided To Clean And Polish It This Morning. Most Frugal Way To Shave. Blades Are Dirt Cheap! Before/After

Been Using My Great Grandfather's Razor For A While Now. Decided To Clean And Polish It This Morning. Most Frugal Way To Shave. Blades Are Dirt Cheap! Before/After

joeyisnotmyname Report

Bear Hall
Community Member
2 weeks ago

Golden oldie.

View more comments
#12

Both Of Our Children Used This Crib For The First 2.5 Years Of Their Lives. Trying To Get Another 5 Years Out Of It!

Both Of Our Children Used This Crib For The First 2.5 Years Of Their Lives. Trying To Get Another 5 Years Out Of It!

thepixarlamplala Report

SykesDaMan
Community Member
2 weeks ago

Both my kids slept in the crib I slept in! :)

View More Replies...
View more comments

“The good news is that the ingredients for most of these recipes aren't too pricey and you can still hunt for bargains to make the dish cheaper. Buying in bulk is always a winner too when it comes to saving money so it's a great idea to get together with friends and maybe take it in turns to make your favorite fakeaways,” Jake said.

According to him, the essence of creating takeaways at home lies in the seasoning! “Salt and pepper won't break the bank, but they can make or break a meal. Don't forget that sugar can take a dish to the next level too.”

#13

Wedding For Under $3k USD. Dress For $15 USD. This Was Right For Us

Wedding For Under $3k USD. Dress For $15 USD. This Was Right For Us

Here's our cost breakdown. Only the daughters needed shoes. I did my own makeup, but purchased a few high quality items. Our marriage license cost includes the cost to have a mailed copy of the marriage certificate. Ring cost does not include the engagement ring. Thanks to Covid, we stayed well under budget. Full disclosure: we're having a destination wedding (vow renewal) in Oct 2021 with just immediate family, where we're paying for accommodations for all 25 people. I'd be happy with just our Covid wedding, but we are fortunate enough to be able to do both.

Venue (Park):$0.00- Justice of the Peace:$130.00- Marriage License:$70.00- Photographer:$200.00- Floral:$34.00- Attire: $258.53 (Bride $15.00, Groom $52.64, Son $52.64, Daughters (2) $138.25)- Makeup:$70.00- Rings:$1,986.88

Total $2,749.41

fruitybuttons Report

s. vitkovitsky
Community Member
2 weeks ago

This is the way to go!

View More Replies...
View more comments
#14

I Asked My Local Farm Stand If They Had Any Damaged Produce They Couldn't Sell. They Gave Me All Of This For Free!

I Asked My Local Farm Stand If They Had Any Damaged Produce They Couldn't Sell. They Gave Me All Of This For Free!

tbaumandsauce Report

Jo Johannsen
Community Member
2 weeks ago

Never hurts to ask. Offering something in exchange would be neighborly.

View more comments
#15

I Recently Lost A Lot Of Weight And Had To Replace My Whole Wardrobe. I Didn't Want To Throw Away Old Clothes That Still Had Some Kind Of Life, So Here We See 11 Leggings, 9 Tank Tops, 1 Top, And (Part Of) One Skirt Repurposed Into A Rug

I Recently Lost A Lot Of Weight And Had To Replace My Whole Wardrobe. I Didn't Want To Throw Away Old Clothes That Still Had Some Kind Of Life, So Here We See 11 Leggings, 9 Tank Tops, 1 Top, And (Part Of) One Skirt Repurposed Into A Rug

reddit.com Report

River Webb
Community Member
2 weeks ago

it has been approved by the cat :)

View More Replies...
View more comments
#16

Check The International Foods Aisle For Spices. Price Difference Of Two Aisles Over At My Local Grocery

Check The International Foods Aisle For Spices. Price Difference Of Two Aisles Over At My Local Grocery

timopod5 Report

Marcellus the Third
Community Member
2 weeks ago

No, leave the supermarket and go to the 'immigrant' minimarket.

View More Replies...
View more comments
#17

Built A Table Out Of Shipping Pallets Left For Trash Outside A Shipping Center! Total Cost: $23

Built A Table Out Of Shipping Pallets Left For Trash Outside A Shipping Center! Total Cost: $23

eugeneden2010 Report

Bill
Community Member
2 weeks ago

Be careful which pallets you grab. Preservatives and Pestacides

View More Replies...
View more comments
#18

To Whoever Shared Wine And Painting Date Night Idea - Thank You!

To Whoever Shared Wine And Painting Date Night Idea - Thank You!

fire_path Report

denzoren
Community Member
2 weeks ago

I'm gonna try this...all I have to do now is find a date. Lol

View More Replies...
View more comments
#19

I Built A Chicken Coop For Free Out Of Materials From Craigslist

I Built A Chicken Coop For Free Out Of Materials From Craigslist

RealMoneyRobert Report

Nope
Community Member
2 weeks ago

That looks really nice

View More Replies...
View more comments
#20

Beaded And Appliqued This Rust-Stained Dress And Wore It To A Wedding

Beaded And Appliqued This Rust-Stained Dress And Wore It To A Wedding

isacookiep Report

Carmen Sandiego
Community Member
2 weeks ago

Stunning!

View more comments
#21

Pet Tip (Oc): Save All Semi-Viable Parts Of "Dead" Dog Toys, Order Some Replacement Squeakers, And Make A New Super Fun Franken-Toy!

Pet Tip (Oc): Save All Semi-Viable Parts Of "Dead" Dog Toys, Order Some Replacement Squeakers, And Make A New Super Fun Franken-Toy!

jadeblanket Report

OpalTheRainwing
Community Member
2 weeks ago

XDD I love it!!

View more comments
#22

I Made A Two Piece Outfit Out Of This Men’s Shirt I Got For $2.50 At Salvation Army

I Made A Two Piece Outfit Out Of This Men’s Shirt I Got For $2.50 At Salvation Army

frankiishirey Report

crazy_cat_notAlady
Community Member
2 weeks ago

wow! that's $2.50 and heaps of talent. i got $2.50, but zero talent. I'd probably just end up with a pre-loved shirt in my closet till I decide to sell it for $.50 or give it away. (speaking from experience)

View More Replies...
View more comments
#23

About 6 Years Ago I Ditched Paper Towels And Switched To Cotton Shop Towels. I Bought 150 Off Amazon For About $30. They Have Been Life Changing For Staying Frugal And Eco Conscious! I Keep A “Garbage Can” In My Kitchen To Separate These Out And Wash When Full With Hot Water, Detergent, And Bleach

About 6 Years Ago I Ditched Paper Towels And Switched To Cotton Shop Towels. I Bought 150 Off Amazon For About $30. They Have Been Life Changing For Staying Frugal And Eco Conscious! I Keep A “Garbage Can” In My Kitchen To Separate These Out And Wash When Full With Hot Water, Detergent, And Bleach

King-Anonymous Report

Potatogamers2
Community Member
2 weeks ago

So..just..a tea towel? Or dish cloth for surfaces? I thought this was common.

View More Replies...
View more comments
#24

Couple Years Back I Ripped Out A Deck For My (Now Passed) Great Uncle. My Grandpa And I Saved The Pieces For When Eventually I Could Have My Own Back Yard! We Just Built It Today! Free Wood And 5 Hours Of Work!

Couple Years Back I Ripped Out A Deck For My (Now Passed) Great Uncle. My Grandpa And I Saved The Pieces For When Eventually I Could Have My Own Back Yard! We Just Built It Today! Free Wood And 5 Hours Of Work!

Rogue_Mongoose Report

s. vitkovitsky
Community Member
2 weeks ago

Family heirloom.

View More Replies...
View more comments
#25

My Husband Loves Berry Jam, But Berries Are Quite Expensive This Year, So I Decided To Forage Instead Of Buying, And Picked Over 4kg. Of Them

My Husband Loves Berry Jam, But Berries Are Quite Expensive This Year, So I Decided To Forage Instead Of Buying, And Picked Over 4kg. Of Them

golden_eyed_cat Report

Tomas Holicka
Community Member
2 weeks ago

I remember when I was small we went in the heat of August and brought back full 20litre milk cans of raspberries and blueberries. I thought raspberry jam was just something you had at quantity, until I grew up and found out the store stuff is mediocre and expensive. Same with cherries growing along roads. Pickled tons of those. I just wish I had the time to pick my own berry bushes now.

View More Replies...
View more comments
#26

Some Cheap Rit Dye Made My Old Backpack Look New Again

Some Cheap Rit Dye Made My Old Backpack Look New Again

dogmetal Report

s. vitkovitsky
Community Member
2 weeks ago

It's even smiling!

View More Replies...
View more comments
#27

The Tool Set Gift I Got My Dad For Father's Day Was Heavy And Awkward To Wrap Traditionally, So I Bought A Small Tarp And A Pack Of Colorful Bungee Cords To Act As Gift Wrap And Ribbon! Practical And Only Cost Me $10!

The Tool Set Gift I Got My Dad For Father's Day Was Heavy And Awkward To Wrap Traditionally, So I Bought A Small Tarp And A Pack Of Colorful Bungee Cords To Act As Gift Wrap And Ribbon! Practical And Only Cost Me $10!

Mercury90210 Report

Nope
Community Member
2 weeks ago

That's a great idea. What man wouldn't want another tarp and more bungee cords?

View More Replies...
View more comments
#28

Oh The Life Of An Electricians Wife, Forced To Strip For Extra Cash!

Oh The Life Of An Electricians Wife, Forced To Strip For Extra Cash!

albiet Report

Brandy Grote
Community Member
2 weeks ago

Copper is about $3 a pound. Stripping the coatings from wire scraps is a mindless task. Great way to make a few extra bucks!

View more comments
#29

I Combined A Broken Hockey Stick And Rake Into A Much Stronger Rake. Is This A Win?

I Combined A Broken Hockey Stick And Rake Into A Much Stronger Rake. Is This A Win?

wireframe88 Report

s. vitkovitsky
Community Member
2 weeks ago

Score!

View more comments
#30

Spent $2 On 4 Heads Of Garlic Last Fall, Now I Have Over 70 Heads Of Garlic All Braided Together

Spent $2 On 4 Heads Of Garlic Last Fall, Now I Have Over 70 Heads Of Garlic All Braided Together

1. Separate the heads into cloves
2. Plant in dirt 6ish inches apart in the fall
3. Wait until summer when the leaves start to die back
4. Harvest and braid into beautiful vampire necklaces

kempmesilly Report

Kirsten Kerkhof
Community Member
2 weeks ago

Thank you, I will try this!

View more comments
#31

Lowe's Employee Here: My Manager Told Me To Throw Away Bags Of Seeds Because We Needed Floor Space For Other Products. I Asked For A Deal And Got Each Back For 3-5 Cents. Regular Price Is $1.09-$2.49 269 Bags For Retail Price Of $646.59. I Payed $5.40

Lowe's Employee Here: My Manager Told Me To Throw Away Bags Of Seeds Because We Needed Floor Space For Other Products. I Asked For A Deal And Got Each Back For 3-5 Cents. Regular Price Is $1.09-$2.49 269 Bags For Retail Price Of $646.59. I Payed $5.40

Dwingledork Report

Aahzmandus Pervect
Community Member
2 weeks ago

They were throwing them away, but you still had to pay?

View More Replies...
View more comments
#32

Not Paying For Expensive Spices Shelf. Instead, My Boyfriend Made This From Old Bed Slats. Jars From Mustard, Jams Etc. To Keep Homemade Seasoning Blends

Not Paying For Expensive Spices Shelf. Instead, My Boyfriend Made This From Old Bed Slats. Jars From Mustard, Jams Etc. To Keep Homemade Seasoning Blends

emmabovary238 Report

Kirsten Kerkhof
Community Member
2 weeks ago

Clumsy me would take out one and knocks five others clean off the shelf ...

View More Replies...
View more comments
#33

Learned This From My Mom. Everytime You Buy Chives/Green Onion Just Cut Most Of It Off And Use Them Or Store Them In The Fridge. Then Put The Roots In A Cup With Half An Inch Of Water. Regrows Back To Full Size Or More Within A Few Days. Can Repeat Up To About 2-4 Times If You Have A Good Batch

Learned This From My Mom. Everytime You Buy Chives/Green Onion Just Cut Most Of It Off And Use Them Or Store Them In The Fridge. Then Put The Roots In A Cup With Half An Inch Of Water. Regrows Back To Full Size Or More Within A Few Days. Can Repeat Up To About 2-4 Times If You Have A Good Batch

drderanged Report

s. vitkovitsky
Community Member
2 weeks ago

Within a few days?

View More Replies...
View more comments
See Also on Bored Panda
#34

Whenever I Get A Dish Sponge That Is Past Its Lifetime For Washing Dishes, I Always Cut It In Half And Then Retire Those Sponges For Household Cleaning Around The Bathroom And Other Dirty Areas. Cutting In Half Make Sure That They Never Get Used For Dishes Again

Whenever I Get A Dish Sponge That Is Past Its Lifetime For Washing Dishes, I Always Cut It In Half And Then Retire Those Sponges For Household Cleaning Around The Bathroom And Other Dirty Areas. Cutting In Half Make Sure That They Never Get Used For Dishes Again

IAmAPhysicsGuy Report

Jo Johannsen
Community Member
2 weeks ago

I cut the new ones up into 4-6 pieces. If they get so gunky washing them isn't worth the time, water, and effort, toss it and grab the next one. Note: you usually do the scrubbing with the force of two to three middle fingers, so why use a scrubber the size of your whole hand?

View More Replies...
View more comments
#35

I Think You'll Like The Gift I Got From My Frugal Aunt

I Think You'll Like The Gift I Got From My Frugal Aunt

iamthechiefhound Report

Elmie Pumpkinbush
Community Member
2 weeks ago

You can make this device from two old pencils connected with paper clips, but I guess that's uber frugality.

View More Replies...
View more comments
#36

A Little Cleaning And A $30 Leather Repair Kit, And It's Almost As Good As New!

A Little Cleaning And A $30 Leather Repair Kit, And It's Almost As Good As New!

IAmAPhysicsGuy Report

Tomas Holicka
Community Member
2 weeks ago

It looked perfectly good before and it had that pleasant used-leather style, but I'll agree getting rid of somebody else's hair and body fat from the seat is not a bad idea.

View More Replies...
View more comments
#37

In An Effort To Make My Iced Tea Obsession Less Expensive And Also In Trying To Be Less Wasteful, I Took The Labels Off Of A Pack Of Snapple Bottles And I've Been Using Them To Make My Own Iced Tea For A While. It's Seriously Has Cut My Drink Cost Down By Like 90%

In An Effort To Make My Iced Tea Obsession Less Expensive And Also In Trying To Be Less Wasteful, I Took The Labels Off Of A Pack Of Snapple Bottles And I've Been Using Them To Make My Own Iced Tea For A While. It's Seriously Has Cut My Drink Cost Down By Like 90%

paigeelizabeth3660 Report

GirlFriday
Community Member
2 weeks ago

Um...who didn't know that it was cheaper to make iced tea from bags?

View More Replies...
View more comments
#38

Finally Figured Out How To Extend The Life Of My Fresh Spinach To Avoid Waste And Enjoy It Longer! Transferring To A Zip Lock Bag After Purchase And Inserting A Folded Paper Towel Reduces The Moisture That Collects In The Original Bag. Still Fresh Weeks Later Instead Of Spoiling Within A Week!

Finally Figured Out How To Extend The Life Of My Fresh Spinach To Avoid Waste And Enjoy It Longer! Transferring To A Zip Lock Bag After Purchase And Inserting A Folded Paper Towel Reduces The Moisture That Collects In The Original Bag. Still Fresh Weeks Later Instead Of Spoiling Within A Week!

Crohnies Report

Giles McArdell
Community Member
2 weeks ago

Thanks, did not know the paper towel trick, will give it a go.

View More Replies...
View more comments
#39

I Used To Throw Away All The Stuff My Kid Gets From Goody Bags At Other Birthday Parties. Now I Recycle Them And Put Them In A Piñata On Her Birthday

I Used To Throw Away All The Stuff My Kid Gets From Goody Bags At Other Birthday Parties. Now I Recycle Them And Put Them In A Piñata On Her Birthday

uberchelle_CA Report

Aksa
Community Member
2 weeks ago

I just hate this little plastic garbage!

View More Replies...
View more comments
#40

Made Some Cinnamon Sugar Cookies From Leftover Pie Crust

Made Some Cinnamon Sugar Cookies From Leftover Pie Crust

humbleaf Report

Jo Johannsen
Community Member
2 weeks ago

Well, of course. 😋

View More Replies...
View more comments
#41

Cloths Pins Are $1 For 100 And So Much Better Than Plastic Chip Clips

Cloths Pins Are $1 For 100 And So Much Better Than Plastic Chip Clips

cleverraptor2 Report

indiecognition
Community Member
2 weeks ago

Binder clips are another good way to do this. Keep a few in your kitchen.

View More Replies...
View more comments
#42

My Local Supermarket Sells 'Miss-Shaped' Fruit And Veg For Several Dollars Cheaper Than Regular Produce - Easy Way To Save A Few Bucks, Plus The Packaging Is Super Cute!

My Local Supermarket Sells 'Miss-Shaped' Fruit And Veg For Several Dollars Cheaper Than Regular Produce - Easy Way To Save A Few Bucks, Plus The Packaging Is Super Cute!

Kiloura Report

Miss Milinky
Community Member
2 weeks ago

but...they look fine?!

View More Replies...
View more comments
#43

Made A Staircase With Rocks And Repurposed Cement Slabs

Made A Staircase With Rocks And Repurposed Cement Slabs

Fusiontechnition Report

Tomas Holicka
Community Member
2 weeks ago

Looks nice now but unless they're placed in concrete they'll wiggle free sooner or later and good luck keeping them weed-free. Been there, done that.

View More Replies...
View more comments
See Also on Bored Panda
#44

I Got Bids From Tile Setters To Do A Backsplash For $2000. I Ended Up Doing It Myself For Under $200

I Got Bids From Tile Setters To Do A Backsplash For $2000. I Ended Up Doing It Myself For Under $200

jwaltersweathermen Report

Rod Egret
Community Member
2 weeks ago

2K for that? Really?

View More Replies...
View more comments
#45

Basically Getting Paid To Exercise, While Helping Clean Up The Neighborhood. Collecting Cans While Getting My Steps In. Frugal Af!

Basically Getting Paid To Exercise, While Helping Clean Up The Neighborhood. Collecting Cans While Getting My Steps In. Frugal Af!

rust_in_pieces Report

Jo Morris
Community Member
2 weeks ago

Where I live that would get you 10c per can. Win-win!

View More Replies...
View more comments
#46

My Frugal Friends, I Just Made My Bathroom Counter Look Like This With An $11.99 Roll Of Adhesive Paper. Now I Wanna Cover Everything With It

My Frugal Friends, I Just Made My Bathroom Counter Look Like This With An $11.99 Roll Of Adhesive Paper. Now I Wanna Cover Everything With It

SkippingLittleStones Report

Shelli Aderman
Community Member
2 weeks ago

The moisture will make the adhesive bubble and peel soon, however…

View More Replies...
View more comments
#47

Never Buying Bread Again. I Realized I Can Bake About 50 Loaves Of Bread From 50 Lb Of Flour. Mega Savings

Never Buying Bread Again. I Realized I Can Bake About 50 Loaves Of Bread From 50 Lb Of Flour. Mega Savings

Chops888 Report

Kirsten Kerkhof
Community Member
2 weeks ago

My mother bakes all her own bread. The only tip she gives other who want to give baking a try that you will mess up a few loaves in the beginning, and then the occasional loaf because of circumstances.

View more comments
#48

Always Check The Weight

Always Check The Weight

j-j-j-j Report

Tomas Holicka
Community Member
2 weeks ago

A big thank you to the EU which mandates weight unit prices to be quoted on packaging.

View More Replies...
View more comments
#49

Psa: It's Time To Oil Your Leather Boots

Psa: It's Time To Oil Your Leather Boots

Starving_Poet Report

Wistiti
Community Member
2 weeks ago

What oild do you use?

View More Replies...
View more comments
#50

May Be A No Brainer But, Never Buy Prepackaged Fruit. This Was A $2 Watermelon That Would Have Cost $20 Precut

May Be A No Brainer But, Never Buy Prepackaged Fruit. This Was A $2 Watermelon That Would Have Cost $20 Precut

Pete_the_rawdog Report

Abhinc
Community Member
2 weeks ago

stop buying precut fruits !!! stop buying fruits or vegetables in plastic bags !!! this has to stop

View More Replies...
View more comments

Note: this post originally had 81 images. It’s been shortened to the top 50 images based on user votes.